Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Next please

ΙΚΑΡΟΙ 101

ΑΛΙΜΟΣ 69

Ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου παραμένουν οι Ίκαροι οι οποίοι υπερκέρασαν εύκολα το εμπόδιο του Αλίμου στο Κλειστό της Κοιλάδας με 101-69. Οι «κυανοκίτρινοι» απέδωσαν για 30 περίπου αγωνιστικά λεπτά καλό μπάσκετ με τους Σερραίους φιλάθλους που έδωσαν το παρών να φεύγουν ευχαριστημένοι τόσο από την τελική έκβαση του αποτελέσματος όσο και από το θέαμα που απήλαυσαν. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα σε ακόμη ένα παιχνίδι πρωταθλήματος αντιμετώπισε προβλήματα τραυματισμών (Πεχλιβάνης και Γιαβρόπουλος) εντούτοις η ποιότητα του υλικού που διαθέτει ήταν σαφώς ανώτερη από αυτή του Αλίμου και το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Ικάρους όταν και προηγήθηκαν με 2-7. Οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη ευτυχώς συνήλθαν γρήγορα και εξασφάλισαν πλεονέκτημα τριών (13-10) και πέντε πόντων αντίστοιχα (20-15) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 22-17. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (28-17, 34-21, 41-31) με τους Ικάρους να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Άλιμος όμως με μπροστάρη τον Ανθή που ήταν εκπληκτικός έξω από τα 6.25 «ροκάνισαν» την διάφορα και με goal-foul του Στέλιου Βρύνα το σκορ έγινε 49-43 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο και τελικά έκλεισε 54-43.

Στην επανάληψη η σερραϊκή ομάδα μετέτρεψε το παιχνίδι σε show με κύριο εκφραστή τον Γιώργο Ασημάκη που πετύχαινε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και έχοντας ως βοηθούς τους Σδράκα και Γεωργαντζά (πέρασε χειροπέδες στον Ανθή). Το 54-43 έγινε 70-46 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 81-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί με τον Τζουγκαράκη να προσπαθεί να σώσει κάπως τα προσχήματα για τον Άλιμο. 3:15 πριν τη λήξη της συνάντησης η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή (97-61) και οι «κυανοκίτρινοι» ξεπέρασαν το φράγμα των 100 πόντων κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνος με 101-69.

Διαιτητές: Λαζαρίδης-Τζιβελεκίδου
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 54-43 (ημ.), 81-52, 101-69

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6 (2), Σδράκας 18 (4), Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 12 (1), Παπούδας 8 (2), Τσανάκας 2, Ασημάκης 36 (7), Σουτζόπουλος 4, Τοπούζης 13, Γιαβρόπουλος.

Άλιμος (Αρμένης): Βρύνας Σ. 9 (1), Θωμάς 5 (1), Ανθής 20 (5), Τσολάκης 7, Βρύνας Η. 4, Μπουρούσας 1, Τζουγκαράκης 23.
* Την επόμενη Κυριακή 30/3 οι Ίκαροι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας το Λαύριο.

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξύπνησε στην επανάληψη

ΤΡΙΓΛΙΑ 56

Α.Ο.Σ 72

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Α.Ο.Σ κόντρα στη Τρίγλια και ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο δεκάλεπτο τελείωσε 14-15. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με το «τριφύλλι» να διατηρεί μικρό προβάδισμα (24-27). Στην επανάληψη όμως οι «πράσινες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Πελτέκη που είχε βοήθειες από Μαραγκού και Τζιαμπάζη αντίστοιχα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ σκόραρε με κάθε τρόπο σημειώνοντας 29 πόντους διαμορφώνοντας το 42-56. Στη τελευταία περίοδο της αναμέτρησης οι αθλήτριες των Μάρκου-Κηρύκου διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και πρόσθεσαν στη συλλογή τους το ροζ φύλλο αγώνος με τη συνάντηση να ολοκληρώνεται με 56-72.

Διαιτητές: Φουτζήλας –Χαρισόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 24-27 (ημ.), 42-56, 56-72

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρήσκου 7 (1), Μαραγκού 16 (2), Τόγα 2, Παπαδοπούλου 6, Τζιαμπάζη 14 (4), Πελτέκη 23 (3), Τεβετζίδου 4, Τραϊανού.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 80

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 48

Νίκη-άνοδο πέτυχε ο Πανσερραϊκός στο παιχνίδι με το Σιδηρόκαστρο, στο οποίο οι "κόκκινοι" έκαναν επίδειξη δύναμης και ανωτερότητας επικρατώντας με 80-48. Οι φιλοξενούμενοι μολονότι προηγήθηκαν αρχικά με 0-9 στη συνέχεια δεν άντεξαν στην πίεση των "λιονταριών" -τα οποία είχαν ως κορυφαίους τους Λιούτσια, Παπαδόπουλο και Σίσκο- και έχασαν τις όποιες ελπίδες έτρεφαν για την άνοδο. Το 0-9 έγινε 25-17 ενώ το ημίχρονο έκλεισε
44-30. Στην επανάληψη η διαφορά διαρκώς αυξανόταν (62-35) με τελικό σκορ 80-48. Ο Πανσερραϊκός έφτασε τους 39 βαθμούς ενώ το Σιδηρόκαστρο τους 37.

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Λιούτσιας 25 (4), Παπαδόπουλος 19 (2), Σίσκος 16 (2), Κούτρης 9 (3), Τερζής 3, Καβράκης 2, Ροΐδης 2, Αλεξανδρίδης 2.
Ρούπελ (Ιωαννίδης): Γρεασίδης 13, Τόλιος 11, Ιντζές 10, Αβραμίδης 8, Στεργίου 2, Παρίσης 3, Γκέκας 1.

ΑΜΥΝΤΑΣ 49

Σαν τρελό φορτηγό με τα φρένα σπασμένα (ας με συγχωρέσει ο Γιάννης Παριος) μοιάζουν οι Ίκαροι που παρασύρον στο διάβα τους όποιο αντίπαλο που καλείται να τους αντιμετωπίσει. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη βρίσκεται σε τρομερή φόρμα κάνοντας πορεία πρωταθλητισμού αν αναλογισθεί κανείς ότι στα τελευταία εννιά παιχνίδια έχει πετύχει 8 νίκες. Στα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και το γεγονός της φετινής «κατάρας» των τραυματισμών αφού οι Παραλικάκης, Τεβετζίδης και Σδράκας ήταν θεατές της συνάντησης. Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού οι Ίκαροι έδειξαν από την αρχή ως το τέλος ποιο ήταν το αφεντικό στο παρκέ περιορίζοντας το συγκρότημα του Υμηττού σε ρόλο κομπάρσου. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (13-11) στη συνέχεια οι «κυανοκίτρινοι» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα ολοκληρώνοντας το ημίχρονο 29-24, ενώ στο δεύτερο μέρος με ασφυκτικό πρέσινγκ και σωστές επιθετικές επιλογές έφτασαν στον θρίαμβο με 63-49.

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Κασαπίδης
Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-24 (ημ.), 53-36, 63-49.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβανης 11 (2), Γεωργαντζάς 5, Παπούδας 4, Τσανάκας 6 (1), Ασημάκης 23 (4), Τοπούζης 13, Γιαβρόπουλος 1, Ιωσηφίδης, Σουτζόπουλος.

Αμύντας (Βλάχος): Ζούπας 4 (1), Μπάρμπας 5 (1), Σαμοθρακής 11 (2), Γραμματικός 2, Μπούτρος 1, Κορίζης 4, Δορκοφύκης 16 (1), Βοργιατζής 3 (1), Καλούδης.