ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπεσε η αυλαία

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 100

ΒΙΣΑΛΤΗΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ 61

Έπεσε η αυλαία στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ με τον Πανσερραϊκό να σημειώνει ακόμη μία θριαμβευτική νίκη επικρατώντας αυτή την φορά του Βισάλτη Νιγρίτας με το ευρύ 100-61. Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου προσέφερε πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους που ενίσχυσαν την ομάδα με την παρουσία τους. Μετά τη λήξη του παιχνιδιού αθλητές και προπονητικό team γιόρτασαν δίχως πολλές τυμπανοκρουσίες την επιστροφή τους στα εθνικά πρωταθλήματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ιθύνοντες των «κόκκινων» έχουν ήδη αρχίσει να καταστρώνουν τα σχέδιά τους ενόψει του νέου πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 49-34 (ημ.), 73-45, 100-61.

Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα με παράπονα

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 76

ΙΚΑΡΟΙ 69

Το πικρό ποτήρι της ήττα για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι γεύτηκαν οι Ίκαροι που ηττήθηκαν στον Λαγκαδά από τον τοπικό Ερμή με 76-69. Οι «κυανοκίτρινοι» παρά το γεγονός ότι έχουν χάσει το τρένο της ανόδου προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό στη χτεσινή αναμέτρηση έτσι ώστε να μην δώσουν τροφή για σχόλια παίζοντας για το γόητρο και τη φανέλα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και η περίοδος έκλεισε 18-17. Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Στάθη Καμαράκη. Ο Γιώργος Ασημάκης δέχθηκε αδικαιολόγητη τεχνική ποινή ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο (20-20) και από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο Ερμής ξέσπασε αποκτώντας διαφορά 21 πόντων (49-28) με πρωταγωνιστή τον Τρούλιαλη.

Στην επανάληψη οι Ίκαροι μπήκαν φουριόζοι προκειμένου να κάνουν την ολική επαναφορά. Η σερραϊκή ομάδα με στυλοβάτες τους Τοπούζη-Πεχλιβάνη μείωσε κάπως την διαφορά (59-45) αλλά δεν είχε τον Στάθη Καμαράκη στο πάγκο της λόγω του ότι απεβλήθη από τους διαιτητές με δεύτερη τεχνική ποινή χωρίς όμως να επιδείξει αντιεπαγγελματική συμπεριφορά. Βέβαια είχε προηγηθεί επεισόδιο μεταξύ Τοπούζη και Δημητριάδη (η αφορμή ήταν ένα φάουλ) και οι άνθρωποι του Ερμή μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο όπου και επικράτησε ένας μικρός χαμός. Μέσα σε όλη αυτή την ατμόσφαιρα την «πλήρωσε» άδικα ο προπονητής των Ικάρων. Στη τέταρτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφεραν τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση. Τελικά ο Ερμής εκμεταλλευόμενος και τον παράγοντα έδρας πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος με 76-69.

Διαιτητές: Σαλαβός-Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 49-28 (ημ.), 59-45, 76-69

Ερμής Λαγκαδά (Μπαξεβάνης): Τρούλιαλης 27 (4), Κλουτζός 4 (1), Παρίτσης 2, Μπέλλος 6 (2), Σιώλιος 12, Γκαμούρας 7, Ακεψιμαϊδης 3, Δημητριάδης 15, Παπακωνσταντίνου.

Ίκαροι Σερρών (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 16 (3), Σδράκας 9 (3), Γεωργατζάς 3 Τσανάκας 3, Ασημάκης 15 (3), Παππούδας 7, Τοπούζης 16, Γιαβρόπουλος.

* Την επόμενη Κυριακή 20/4 οι Ίκαροι θα υποδεχθούν τον ΚΑΟΔ.

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ) ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν άντεξε στην επανάληψη

Α.Ο.Σ 56

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 77

Με ήττα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την φετινή σεζόν ο Α.Ο.Σ. Η σερραϊκή ομάδα αντιμετώπισε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο ο οποίος με την αγωνιστική του παρουσία εντυπωσίασε τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι «πράσινες» ναι μεν είχαν την θέλησαν να κατακτήσουν τη νίκη γοήτρου αλλά όπως αποδείχθηκε στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Απόλλωνας Καρδίτσας έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-6, 4-10 έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ οι παίκτριες του Α.Ο.Σ προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και η περίοδος έκλεισε 7-16. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Απόλλων πήρε «αέρα» 9 πόντων (11-20), αλλά χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Τζιαμπάζη, Μαραγκού οι «πράσινες» μείωσαν σε 17-20. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ με 17-25. Η είσοδος της Ρίσκου στο παρκέ είχε ευεργετικά αποτελέσματα αφού ο Α.Ο.Σ με πρωτεργάτριες τις Μαραγκού και Πελτέκη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 28-27 (3:39 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Από εκείνο το σημείο και ύστερα υπήρξε καταιγισμός τριπόντων και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 36-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλων επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του με την Ψυχογιού να είναι ασταμάτητη δίνοντας ρεσιτάλ έξω από τα 6.25. Η διαφορά ανέβηκε στο +10 (44-54) και η περίοδος τελείωσε 45-60. Παρά τις προσπάθειες από τον πάγκο προκειμένου να αλλάξει το σκηνικό του αγώνα οι φιλοξενούμενες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, ενώ ο Α.Ο.Σ είχε σαν «όαση»την Πελτέκη. Επιπροσθέτως η Τζιαμπάζη αποβλήθηκε στο 36’ από τον αγώνα. Η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +23 (49-72) και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 56-77.

Διαιτητές: Λόρτος-Φούτζηλας
Τα δεκάλεπτα: 7-16, 36-39 (ημ.), 45-60, 56-77

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 6 (2), Μαραγκού 14, Τζιαμπάζη 8 (2), Πελτέκη 26 (4), Τεβετζίδου 2, Καρατζά, Τόγα, Τραϊανού.

Απόλλων Καρδίτσας (Ναούμ): Μπουραζανά 1, Παρασυρή 11, Ψυχογιού 23 (5), Αλεξοπούλου 22 (4), Μερισιώτη Β. 10, Μερισιώτη Κ. 10, Ναούμ.

* Την επόμενη Κυριακή 20/4 ο Α.Ο.Σ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Λασσάνη στην Κοζάνη.

Πέμπτη 10 Απριλίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

One man show

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 71

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 82

Άνοιξαν οι «βρύσες» του ουρανού τις τελευταίες μέρες στην χώρα μας αλλά στο γήπεδο του Σιδηροκάστρου το Σάββατο σημειώθηκε άλλου είδους βροχή, βροχή από τρίποντα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαλάντης Τσιούλκας που πέτυχε 38 πόντους με 10 τρίποντα χαρίζοντας στο Νέο Σκοπό νίκη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου. Το Σιδηρόκαστρο φάνηκε επηρεασμένο από το προηγούμενο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό στο οποίο και έχασε τις όποιες ελπίδες για άνοδο διατηρούσε και στη συνάντηση με τον Ορφέα Νέου Σκοπού έπιασε μέτρια απόδοση.

Οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο δεκάλεπτο θέλησαν βάλουν τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα και προηγήθηκαν με 13-20. Στη δεύτερη περίοδο ο πάλαι ποτέ παίκτης των Ικάρων και του Πανσερραϊκού, Βαλάντης Τσιούλκας ήταν ασταμάτητος φορτώνοντας διαρκώς με πόντους το αντίπαλο έχοντας ως συμπαραστάτη τον Παναγιώτη Σπανό. Στην αντίπερα όχθη ο Τόλιος προσπαθούσε να σώσει τα προσχήματα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο
+28 (27-55) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Νέος Σκοπός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με την διαφορά να αγγίζει την μέγιστη τιμή (32-64) και την τρίτη περίοδο να τελειώνει 49-71. Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο προπονητής του Νέου Σκοπού χρησιμοποίησε όλους τους αθλητές που είχε στην διάθεση του και το Ρούπελ κατάφερε να μειώσει στο σκορ (71-82).

Διαιτητές: Μυσιρλής-Λαμπρινός
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 27-55 (ημ.), 49-71, 71-82

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Ιωαννίδης): Μάντζιος 11 (2), Τόλιος 19 (1), Γρεασίδης 5 (1), Παρίσης 9 (1), Ιντζές 8 (1), Αβραμίδης 12 (1), Χαρισμάς 3, Τοπολίγκας 2.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Γκαβανόζης): Τσιούλκας 38 (10), Μιχαηλίδης 2, Διαμαντίδης 7, Τζιμητρόπουλος 6 (2), Γκαβανόζης 2, Σπανός 18,
Χατζηβασιλειάδης 6, Καραμπατζιάκης 3 (1), Θεοδώρου, Καραμπαντής, Καρακώστας.

ΝΙΓΡΙΤΑ 22

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα δίχως επιπτώσεις

ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ 73

Α.Ο.Σ 63

Την ήττα γνώρισε ο Α.Ο.Σ στον Βόλο από την Άρτεμι με 73-63 αλλά οι αθλήτριες των Μάρκου-Κηρύκου έκλεψαν τις εντυπώσεις με την εμφάνιση τους. Στο πρώτο δεκάλεπτο καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ και η περίοδος έληξε 18-17.Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση με την Βουλγάρα Γκεοργκίεβα (πέτυχε 26 πόντους) να αποτελεί το πρώτο «βιολί» για τις γηπεδούχες και τις Μαραγκού-Πελτέκη να δίνουν λύσεις στην επίθεση για το «τριφύλλι» με το ημίχρονο να κλείνει 36-33. Στην επανάληψη οι Βολιώτισσες εξασφάλισαν διαφορά 10 πόντων αλλά οι «πράσινες» δεν κατέθεσαν τα όπλα μειώνοντας την διαφορά στο -3. Τα ευνοϊκά σφυρίγματα των διαιτητών και η μεγαλύτερη ψυχραιμία που επέδειξαν οι γηπεδούχες στα κρίσιμα σημεία έδωσαν τη νίκη στην Άρτεμι Βόλου με 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-33 (ημ.), 54-47, 73-63

Διαιτητές: Μητωνάς-Ελευθεριάδης

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Μαραγκού 22 (2), Καρατζά 5, Τόγα 2, Τζιαμπάζη 8 (2), Πελτέκη 16 (1), Τεβετζίδου 10, Καρανικόλα, Ρίσκου, Τραϊανού.

*Την επόμενη Κυριακή 13/4 ο Α.Ο.Σ θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάθηκε το όνειρο της ανόδου

ΙΚΑΡΟΙ 84

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ/ΦΛΟΓΑ 89

Αναμφισβήτητα σε ένα αγώνα αυτοί που πρέπει να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο είναι καθαρά οι αθλητές που με την παρουσία τους και τις ενέργειές τους στον αγωνιστικό χώρο μπορούν να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους. Δυστυχώς όμως στην χτεσινή αναμέτρηση των Ικάρων με την Αναγέννηση/Φλόγα κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό αφού το διαιτητικό δίδυμο(Νικολούλης-Παγώνης) θέλησε και τελικά κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις με αρνητικό τρόπο βάσει των αλλοπρόσαλλων σφυριγμάτων τους που επηρέασαν την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Το μενού του σπουδαίου αγώνα είχε λίγο απ’ όλα: διακοπές, τραυματισμό αθλητή, αντιαθλητικά φάουλ, τεχνικές ποινές και κάποια «γαλλικά» που αντάλλαξαν οι φίλοι των Ικάρων με τους αντίστοιχους της Αναγέννησης που έκαναν το ταξίδι στις Σέρρες. Μετά τη λήξη της συνάντησης ο Στάθης Καμαράκης αλλά και οι παράγοντες των Ικάρων ήταν φανερά εκνευρισμένοι και εξέφρασαν τα παράπονά τους τόσο στους διαιτητές όσο και στον κομισάριο.

Αναφορικά με την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι Ίκαροι ξεκίνησαν δυνατά και βρέθηκαν να προηγούνται 14-6 με τον Θανάση Τοπούζη να κάνει «πάρτι» στην αντίπαλη ρακέτα. Αυτό φαίνεται δεν άρεσε και πολύ στους διαιτητές οι οποίο άρχισαν να χρεώνουν με φάουλ τον πύργο των «κυανοκίτρινων». Στην αντίπερα όχθη η είσοδος του Ροζολή αντί του Μωϋσιάδη που ανέλαβε χρέη play-maker και οι εύστοχες προσπάθειες από Ζαρογιάννη και Γαλανίδη είχαν ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με το τέλος του δεκάλεπτου να εξασφαλίσουν προβάδισμα δυο πόντων (19-21). Η Αναγέννηση/Φλόγα στις αρχές της επόμενης περιόδου αύξησε την διαφορά στο +6 (19-25 και 23-29) αλλά ο Κώστας Σδράκας έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση και με 8-0 σερί οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το 31-29. Μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου οι Ίκαροι διατηρούσαν μικρό πλεονέκτημα (35-31, 42-38) αλλά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 42-42 με τον Τοπούζη να συμπληρώνει 4 φάουλ παίζοντας άμυνα με τα «μάτια» και τον Στάθη Καμαράκη να δέχεται τεχνική ποινή. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου τα πνεύματα οξύνθηκαν όταν ο Ασημάκης χρεώθηκε σωστά με αντιαθλητικό φάουλ (πρέπει να αποφεύγει τέτοιες ενέργειες ο φόργουορντ των Ικάρων) πάνω στον Τσακαλέρη ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ και κάθισε στον πάγκο με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά. Παρόλα αυτά οι Ίκαροι είχαν το πάνω χέρι προηγούμενοι με 53-48 και 56-50 δίχως τον Τοπούζη στο παρκέ. Οι διαιτητές πρόλαβαν να δώσουν ακόμη δυο αντιαθλητικά φάουλ (έκαναν «δωράκι» στους φιλοξενούμενους) ενώ και ο Πεχλιβάνης συμπλήρωσε 4 φάουλ (αυστηρές οι υποδείξεις). Το δεκάλεπτο έκλεισε 62-61 και στη τελευταία περίοδο οι δυο προπονητές τα έπαιξαν όλα για όλα. Ίκαροι και Αναγέννηση συμβάδιζαν στο σκορ (66-66, 71-71, 77-78) και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά. 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 79-78 ο Σπυρόπουλος με τρίποντο «μαχαιριά» έκανε το 79-81 με τον Πεχλιβάνη να βρίσκεται στο πάγκο με 5 φάουλ. Ο Μωϋσιάδης στα 24 δευτερόλεπτα σημείωσε το 79-85 και παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Σδράκα (σημειωτέων ότι και ο Τοπούζης αποβλήθηκε) οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος με 84-89 βάζοντας «ταφόπλακα» στις ελπίδες των Ικάρων για άνοδο.

Διαιτητές: Νικολούλης-Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 42-42 (ημ.), 62-61, 84-89

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 8 (2), Σδράκας 25 (5), Ιωσηφίδης 3, Γεωργαντζάς 4 (1), Παπούδας 4, Ασημάκης 21 (3), Τοπούζης 19.

Αναγέννηση/Φλόγα (Τουλούμης): Ροζολής 10, Μωυσιάδης 15 (1), Γαλανίδης 11 (1), Πιττάκας 11 (1), Θυμνιός 12, Ζαρογιάννης 18, Σπυρόπουλος 10 (1), Πάλλης 2, Τσακαλέρης, Σιδηρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 26

* Την ερχόμενη Κυριακή 13/4 οι Ίκαροι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά.

Τετάρτη 2 Απριλίου 2008

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκαναν αγγαρεία

Α.Ο.Σ 54

ΚΟΜΟΤΗΝΗ 48

Τρίτη διαδοχική νίκη πέτυχε ο Α.Ο.Σ που νίκησε την Κομοτηνή με 54-48. Το παιχνίδι σε καμία περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και είναι σίγουρο ότι θα ξεχασθεί πολύ γρήγορα από τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο Κλειστό της Ομόνοιας για να παρακολουθήσουν την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Πέρα από την κατάκτηση του ροζ φύλλου μεγάλος κέρδος για την ομάδα ήταν η επανεμφάνιση της Καρατζά, η οποία απουσίασε περίπου 6 μήνες από το παρκέ λόγω σοβαρού τραυματισμού, αλλά και της Καρανικόλα που ξαναφόρεσε την πράσινη φανέλα μετά από 1 μήνα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Αξίζει να αναφερθεί ότι η Παπαδοπούλου υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση στο μηνίσκο και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Ο Α.Ο.Σ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-2 και 9-4. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η ομάδα των Μάρκου-Κηρύκου ανέβασε την διαφορά στο +8 (15-7) με το τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Α.Ο.Σ έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και απειλώντας από κοντινή και μέση απόσταση εξασφάλισε πλεονέκτημα 11 πόντων (26-15). Στον αντίποδα οι παίκτριες της Κομοτηνής «έσπασαν» τα καλάθια έχοντας μεγάλη αστοχία στις ελεύθερες βολές (συνολικά έχασαν πάνω από 15). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ με καλάθια των Μαραγκού, Πελτέκη, Τεβετζίδου βρέθηκε μπροστά με 33-16 και η περίοδος έληξε 38-28. Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το «τριφύλλι» είχε «αέρα» 15 πόντων (52-37) αλλά σε εκείνο το χρονικό σημείο αφυπνίσθηκε η Κομοτηνή και με διαδοχικούς πόντους από Στανή, Λιούρτα, Λίτσου και Δουκουτσή το σκορ διαμορφώθηκε σε 52-48 και ενώ απέμεναν 12 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ευτυχώς όμως αποφεύχθηκαν τα χειρότερα και οι γηπεδούχες κέρδισαν τον αγώνα με 54-48.

Διαιτητές: Ζακεστίδης-Καρυπίδης
Τα δεκάλεπτα: 15-7, 26-15 (ημ.), 38-28, 54-48

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκου): Μαραγκού 23 (3), Πελτέκη 15 (3), Τεβετζίδου 12, Ρίσκου 3 (1), Τόγα, Τραϊανού, Καρανικόλα 1, Καρατζά.

Κομοτηνή (Κουκοβίνος): Στανή 10, Καμπίτση, Κρεμυδά-Βλάχου 4, Λιούρτα 14, Κιλέ 2, Λίτσου 14 (1), Δουκουτσή 4 (1).

* Την ερχόμενη Κυριακή (6/4) ο Α.Ο.Σ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Άρτεμι Βόλου.

Β ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

'Eχασαν στα σημεία
ΛΑΥΡΙΟ 96
ΙΚΑΡΟΙ 92
Όσο αναπνέουν ελπίζουν οι Ίκαροι για την εξασφάλιση του εισιτηρίου της ανόδου παρά την ήττα που γνώρισαν χτες από το Λαύριο με 96-92. Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη σε ακόμη ένα παιχνίδι μακριά από τις Σέρρες είχε πολύ καλή παρουσία αλλά μολονότι έφτασε στην πηγή εντούτοις δεν κατόρθωσε να πιει νερό.
Στο πρώτο δεκάλεπτο Λαύριο και Ίκαροι πήγαιναν πόντο-πόντο με τους γηπεδούχους να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (18-17). Στην επόμενη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Ψυλέα, Ράλλη και Γιαννακόπουλο να αποτελούν τις επιθετικές αιχμές της αθηναϊκής ομάδας, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Σδράκας ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6.25 (πέτυχε 7 τρίποντα) έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον αρχηγό Ζήση Παπούδα και τον Θανάση Τοπούζη. Με αυτά τα δεδομένα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 42-38. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (66-56) με τους Ικάρους να μην μπορούν να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση και έφεραν τους γηπεδούχους σε πολύ δύσκολη θέση με το παιχνίδι να αποκτά δραματικό χαρακτήρα, αλλά παρά την μεγάλη προσπάθεια που έγινε από πλευράς Ικάρων, το Λαύριο ήταν αυτό που πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 96-92.

Διαιτητές: Τζιμογιάννης- ΞανθόςΤα δεκάλεπτα: 18-17, 42-38 (ημ.) 66-56, 96-92
Λαύριο (Σερελής): Τρικαλιώτης, Ράλλης 21(1), Τσίρος 4, Κούσουλας 13(1), Γιαννακόπουλος 18, Αγαπητός 2, Νότης 6(2), Κασάνος 6, Μπάκας 2, Ψηλέας 24.
Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 3, Σδράκας 31(7), Ιωσηφίδης 2, Γεωργατζάς 9(3), Γιαβρόπουλος, Τσανάκας 6(2), Παππούδας 20(1), Ασημάκης 2, Τοπούζης 19.

* Την ερχόμενη Κυριακή (6/4) οι Ίκαροι θα υποδεχθούν την Αναγέννηση/Φλόγα.