ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Να περάσει ο επόμενος…

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 75

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 56

Aκόμη ένα ροζ φύλλο αγώνος πρόσθεσε στη συλλογή του ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε της Αγίας Βαρβάρας με 75-56 στο Κλειστό της Κοιλάδας. Αυτή η νίκη αποκτά διπλή σημασία αφού εκτός από τους δυο βαθμούς τα «λιοντάρια» έβγαλαν οριστικά από το παιχνίδι της ανόδου τους Καβαλιώτες. Σχετικά με την εικόνα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μολονότι αιφνιδίασαν τους αθλητές του Στέργιου Ποργιόπουλου εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 8 πόντων (3-11), εντούτοις δεν άντεξαν παρά μόνο για 15 λεπτά μιας και από τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Πανσερραϊκός με ηγέτη τον Κώστα Σίσκο πάτησε «γκάζι» κλείνοντας το ημίχρονο με 41-29. Στην επανάληψη δεν άλλαξε το σκηνικό με την διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς και να διαμορφώνεται το τελικό 75-56.

Διαιτητές: Σαλικίδης-Δάμαλης

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-29 (ημ.), 58-42, 75-56

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Παπαδόπουλος 11 (1), Καβράκης 6, Τερζής 15 (1), Κούτρης 8 (1), Δημάδης 1, Σίσκος 22 (4), Λιούτσιας 7 (1), Ροΐδης 5, Πεκόπουλος, Τεπεκιτζής, Αλεξανδρίδης, Χιώτης.

Αγία Βαρβάρα (Παπαδόπουλος): Λαμπρινός 3 (1), Ράμμος 10, Ζιάκανος 3, Σουλίδης 10 (2), Βαρδουνιώτης 3, Χαριζάνης 14, Φασουλάς 13 (1), Σαραλιώτης, Ανίσογλου, Γεωργαλής, Χατζηαναστασίου, Μυτικόπουλος.

Ορφέας Νέου Σκοπού-Θρίαμβος Μαγγάνων: 87-61
Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης-Έβρος Σουφλίου: 78-71
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Βισάλτης Νιγρίτας: 93-63
Πανσερραϊκός-Αγία Βαρβάρα: 75-56