A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ) ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν άντεξε στην επανάληψη

Α.Ο.Σ 56

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 77

Με ήττα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την φετινή σεζόν ο Α.Ο.Σ. Η σερραϊκή ομάδα αντιμετώπισε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο ο οποίος με την αγωνιστική του παρουσία εντυπωσίασε τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Οι «πράσινες» ναι μεν είχαν την θέλησαν να κατακτήσουν τη νίκη γοήτρου αλλά όπως αποδείχθηκε στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Απόλλωνας Καρδίτσας έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-6, 4-10 έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ οι παίκτριες του Α.Ο.Σ προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και η περίοδος έκλεισε 7-16. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Απόλλων πήρε «αέρα» 9 πόντων (11-20), αλλά χάρη σε εύστοχες προσπάθειες των Τζιαμπάζη, Μαραγκού οι «πράσινες» μείωσαν σε 17-20. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ με 17-25. Η είσοδος της Ρίσκου στο παρκέ είχε ευεργετικά αποτελέσματα αφού ο Α.Ο.Σ με πρωτεργάτριες τις Μαραγκού και Πελτέκη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 28-27 (3:39 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Από εκείνο το σημείο και ύστερα υπήρξε καταιγισμός τριπόντων και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 36-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλων επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του με την Ψυχογιού να είναι ασταμάτητη δίνοντας ρεσιτάλ έξω από τα 6.25. Η διαφορά ανέβηκε στο +10 (44-54) και η περίοδος τελείωσε 45-60. Παρά τις προσπάθειες από τον πάγκο προκειμένου να αλλάξει το σκηνικό του αγώνα οι φιλοξενούμενες συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, ενώ ο Α.Ο.Σ είχε σαν «όαση»την Πελτέκη. Επιπροσθέτως η Τζιαμπάζη αποβλήθηκε στο 36’ από τον αγώνα. Η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +23 (49-72) και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 56-77.

Διαιτητές: Λόρτος-Φούτζηλας
Τα δεκάλεπτα: 7-16, 36-39 (ημ.), 45-60, 56-77

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 6 (2), Μαραγκού 14, Τζιαμπάζη 8 (2), Πελτέκη 26 (4), Τεβετζίδου 2, Καρατζά, Τόγα, Τραϊανού.

Απόλλων Καρδίτσας (Ναούμ): Μπουραζανά 1, Παρασυρή 11, Ψυχογιού 23 (5), Αλεξοπούλου 22 (4), Μερισιώτη Β. 10, Μερισιώτη Κ. 10, Ναούμ.

* Την επόμενη Κυριακή 20/4 ο Α.Ο.Σ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Λασσάνη στην Κοζάνη.