Δευτέρα 1 Σεπτεμβρίου 2008

GREEN BASKET 2008 – ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΝΔΡΩΝ

Ευκαιρία για να παρακολουθήσουν πολύ καλό μπάσκετ είχαν οι φίλαθλοι που έδωσαν το «παρών» στο 1ο τουρνουά ανδρών “Green Basket” 2008 που διεξήχθη το διήμερο 30-31 Αυγούστου στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Στο τουρνουά – για την διοργάνωση του οποίου υπεύθυνοι ήταν ο «Ορφέας» Νέου Σκοπού, ο Δήμος Στρυμόνα και Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Σερρών – συμμετείχαν όλες οι ομάδες του νομού: Ίκαροι (Β’ Εθνική) Πανσερραϊκός (Γ’ Εθνική), Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Γ’ Εθνική), Ορφέας Νέου Σκοπού (ΕΚΑΣΑΜΑΘ), Ηράκλεια (ΕΚΑΣΑΜΑΘ), όπως επίσης μέρος έλαβαν ο Ερμής Λαγκαδά (Α2 Εθνική) και η Ελευθερούπολη (Γ’ Εθνική).

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης η Ηράκλεια «κονταροχτυπήθηκε» με το Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να εξασφαλίσουν διαφορά 11 πόντων (10-21) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο οι αθλητές του Σπύρου Ιωαννίδη ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 32-28. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ηράκλεια συνέχισε στο ίδιο μοτίβο έχοντας πλεονέκτημα 7 πόντων (48-41). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Κοσμά Ιωαννίδη βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα να διεκδικήσει εκ νέου τη νίκη, η κατάκτηση της οποίας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ένα λεπτό πριν τη λήξη η Ηράκλεια ήταν μπροστά στο σκορ με 61-58, αλλά Γρεασίδης και Ιντζές είχαν διαφορετική άποψη και με δυο εύστοχα τρίποντα έφεραν το Σιδηρόκαστρο σε θέση ισχύος (61-64) και ο φιλικός αγώνας τελείωσε με 63-64, αφού η Ηράκλεια σπατάλησε την τελευταία επίθεση 7 δευτερολέπτων.
Διαιτητές: Νέδογλου - Δημάδης
Δεκάλεπτα: 10-21, 32-28 (ημ.), 48-41, 63-64

Στο δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι οι Ίκαροι μέτρησαν τις δυνάμεις τους απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά, ομάδα με την οποία αγωνίσθηκαν στο περσινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής με τους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν την άνοδο στην Α2. Ο Στάθης Καμαράκης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, έχοντας όλα τα νέα αποκτήματα (Βοϊβατόπουλος, Παραπούρας, Μουζακίτης, Λιούτσιας) στην διάθεσή του. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν 7-2 και 12-4. Ο Ερμής προσπάθησε να ανασυνταχθεί και η περίοδος έληξε 17-13. Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο από τον Λαγκαδά κατόρθωσε να περάσει μπροστά στο σκορ (21-22) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 32-36. Στη τρίτη περίοδο οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (48-55) και το δεκάλεπτο τελείωσε 56-61. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» με σερί 9-0 διαμόρφωσαν το 65-61, αλλά ο Ερμής επιδεικνύοντας περισσότερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία πήρε τη νίκη με 70-74 με κορυφαίο τον Κοντόπουλο. Οι εντυπώσεις που άφησαν οι Ίκαροι με την εμφάνισή τους ήταν θετικές υπολογίζοντας το γεγονός ότι η προετοιμασία ξεκίνησε πριν από 20 μέρες.

Διαιτητές: Ξενικάκης (διαιτητής Α1 Εθνικής κατηγορίας) – Τατούδης
Δεκάλεπτα: 17-13, 32-36 (ημ.), 56-61, 70-74

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 18 (4), Μουζακίτης 1, Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 7 (1), Παραπούρας 3 (1), Παπούδας 2, Ασημάκης 5 (1), Λιούτσιας 2, Βοϊβατόπουλος, 13 (1), Τοπούζης 17, Σουτζόπουλος, Καδής, Τσανάκας.

Ερμής Λαγκαδά (Μπαξεβάνης): Γκαμούρας 16 (1), Κλουτζός 2, Παπακων/νου 5 (1), Παρίτσης 8 (2), Νικολούδης 9 (1), Κοντόπουλος 17 (2), Νησιώτης 4, Κεψιμαΐδης 6 (1), Δημητριάδης 7, Λευκαδίτης, Λαμπρόπουλος, Σιώλιος.

Στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης μέρας του τουρνουά, ο Ορφέας Νέου Σκοπού αντιμετώπισε τον Πανσερραϊκό. Τα «λιοντάρια» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (14-24), ενώ το ημίχρονο έκλεισε 33-47. Στην επανάληψη οι αθλητές του Παναγιώτη Σπανού έδειξαν περισσότερο ζήλο στο παρκέ ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, αλλά οι «κόκκινοι» του Στέργιου Ποργιόπουλου έφτασαν στη νίκη με 71-77. Διαιτητές: Τατούδης – Δημάδης.

Αναφορικά με το τι έγινε στη δεύτερη μέρα του “Green Basket” 2008, η Ηράκλεια διασταύρωσε τα ξίφη της με τον Πανσερραϊκό. Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες ήταν νευρικές και η περίοδος έληξε 9-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» ανέβασαν την απόδοσή τους και εξασφάλισαν «αέρα» 10 πόντων (25-35). Στη τρίτη περίοδο η Ηράκλεια προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα κα μείωσε σε 40-46. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη συνέχισε την προσπάθεια για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο σκορ τον Πανσερραϊκό, αλλά οι «κόκκινοι» είχαν τις λύσεις που χρειάζονταν και κέρδισαν με 55-62.
Δεκάλεπτα: 9-9, 25-35, 40-46, 55-62

Μεγαλύτερο ενδιαφέρον παρουσίασε το παιχνίδι ανάμεσα στους Ικάρους και την Ελευθερούπολη. Οι «κυανοκίτρινοι» όπως και στον αγώνα με τον Λαγκαδά πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα εξασφαλίζοντας διαφορά δέκα πόντων (12-2) με τον Θανάση Τοπούζη να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Παρόλα αυτά η Ελευθερούπολη μείωσε 21-16. Οι Καβαλιώτες κατάφεραν να «βραχυκυκλώσουν» τους Ικάρους και στα μέσα της δεύτερης περιόδου πέρασαν μπροστά στο σκορ (27-29), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι επανήλθαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 39-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στάθη Καμαράκη ανέβασε την διαφορά στο +10 (53-43) με τον Αλέξη Καδή να είναι εξαιρετικός τόσο στα οργανωτικά όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα. Το δεκάλεπτο έληξε 58-53 και η τελευταία περίοδος ήταν άκρως συναρπαστική. Η Γ.Σ.Ε με καλάθια από τους Δασκαλόπουλο, Εξουζίδη και Μουσικά πλησίασε στο πόντο (63-62), αλλά με σερί 11-3 οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν στο σκορ με 74-65 και παρά την πίεση που προσπάθησε να ασκήσει η Ελευθερούπολη στα τελευταία δυο λεπτά της αναμέτρησης οι Ίκαροι πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 80-71.

Δεκάλεπτα: 21-16, 39-35 (ημ.), 58-53, 80-71
Διαιτητές: Τατούδης – Νέδογλου

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 5 (1), Μουζακίτης 2, Γεωργαντζάς 7 (1), Παπούδας 5 (1), Καδής 17 (1), Ασημάκης 11 (1), Λιούτσιας 2, Βοϊβατόπουλος 14, Τοπούζης 14, Σουτζόπουλος 3, Τσανάκας, Παραπούρας.

Ελευθερούπολη: Δασκαλόπουλος 8, Μανιώτης 2, Παπαδόπουλος 8 (1), Κάτσικας 9, Σιδηρόπουλος 8 (1), Κοϊμτζόγλου 7 (1), Μπούλιας 2, Εξουζίδης 8, Κιγμετόγλου 8, Τασούδης 2, Μούσικάς 9 (1).

*** Παραλειπόμενα: Στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου του Νέου Σκοπού βρέθηκαν και «κατάσκοποι» από τις ομάδες της Μακαμπή και του Ασβεστοχωρίου που γέμισαν με σημειώσεις τα μπλοκάκια τους σχετικά με Πανσερραϊκό, Ελευθερούπολη και Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Με την φανέλα της Ελευθερούπολης αγωνίσθηκε ο Μάκης Μανιώτης, οποίος κατά το παρελθόν πέρασε από τους Ικάρους.

Υπό τους ήχους των KISS, EUROPE κλπ έκαναν το ζέσταμά τους οι ομάδες.

Σε σωστό δρόμο βαδίζει η Ελευθερούπολη η οποία θεωρείται ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Β’ Εθνική.

Άψογη ήταν διοργάνωση και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους όσους σκέφτηκαν να φέρουν εις πέρας το εγχείρημα.