Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2008

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΚΑΣΑΜΑΘ – Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ποιος να συγκριθεί μαζί τους

ΗΡΑΚΛΕΙΑ – ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 58-32

Άντε πιάστε την! Η Ηράκλεια στο σημαντικότερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος πέτυχε νίκη - ανόδου διαλύοντας την Θύελλα Φερών. Παράλληλα το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη κάλυψε και την διαφορά του πρώτου γύρου (είχε ηττηθεί με 69-44) και το ταξίδι με προορισμό την Γ’ Εθνική συνεχίζεται με ούριο άνεμο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν διαφορά 7 πόντων (12-5) με τους Κατσικά και Ντίκογλου να δείχνουν σε μεγάλα κέφια, ενώ τελικά η περίοδος έκλεισε 14-10. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Ηράκλεια απέδειξε με την εμφάνισή της για ποιο λόγο βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η σερραϊκή ομάδα αντλώντας ενέργεια και από τον κόσμο που έδωσε το «παρών» στο κλειστό γυμναστήριο κυριάρχησε εξ’ ολοκλήρου στο παρκέ έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σκαλιστή. Ο ταλαντούχος αθλητής «φόρτωνε» διαρκώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ανέβαινε σταδιακά από το +10 (20-10) στο +13 (29-16), με την Θύελλα να δείχνει «εγκλωβισμένη» στην καταπληκτική άμυνα των γηπεδούχων. Το ημίχρονο βρήκε τους «κόκκινους» να έχουν προβάδισμα 19 πόντων (35-16).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο η Ηράκλεια έπαθε “black-out” σκοράροντας με την πάροδο 5 αγωνιστικών λεπτών δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις Φέρες να «ροκανίσουν» κάπως την διαφορά (35-22). Το εύστοχο τρίποντο του Μπουτάκογλου αφύπνισε τους γηπεδούχους και η περίοδος έληξε 41-23. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ηράκλεια πρόσφερε όμορφες στιγμές στους φιλάθλους της «εκτοξεύοντας» την διαφορά στο +27 (56-29). Οι φιλοξενούμενοι αποδέχθηκαν την ήττα τους προσπαθώντας όμως να ισορροπήσουν την τελική διαφορά. Δυστυχώς όμως για αυτούς,, ευτυχώς για τους «κόκκινους», ο Μπερμπέρης στις κρίσιμες βολές σημείωσε 1/2 καταδικάζοντας την ομάδα του.

Διαιτητές: Νέδογλου-Μυσιρλής

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 35-16 (ημ.), 41-23, 58-32

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Αποστολάκης 9 (1), Ντίκογλου 6, Βάκας 5 (1), Σκαλιστής 22 (4), Παπαστεφάνου 2, Κατσικάς 11 (2), Μπουτάκογλου 3 (1).

Θύελλα Φερών (Σαριανίδης): Καραπαναγιώτης 1, Πασχαλίδης 2, Δουρδουλής 4 (1), Γεροντίτης 4, Μπερμπέρης 14, Μπατμάς 7 (1), Παπαδόπουλος, Νούλας, Τζελεπάκης, Παπαγεωργίου.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 94-76Με νίκη αποχαιρέτησε το 2008 ο Ορφέας επικρατώντας άνετα του Αρίωνα Ξάνθη στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν τα θεμέλια για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα εξασφαλίζοντας διαφορά 18 πόντων (32-14) με πρωτεργάτη τον Βαλάντη Τσιούλκα. Στη δεύτερη περίοδο οι αθλητές του Νέου Σκοπού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, κάνοντας ό,τι ήθελαν στο παρκέ και η διαφορά αυξήθηκε στο +25 (59-34).

Στην επανάληψη ο Παναγιώτης Σπανός ξεκούρασε αρκετούς βασικούς παίκτες δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα και ο Αρίωνας μείωσε σε 74-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι Θρακιώτες βέβαια δεν ήταν σε θέση στο τελευταίο δεκάλεπτο να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο αγώνος αφού ο Ορφέας ήταν σαφώς ανώτερος κατακτώντας εύκολα τους 2 πολύτιμους βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 59-34 (ημ.), 74-60, 94-76

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Δώδος 6, Τσινόπουλος 2, Θεοδώρου 5 (1), Μιχαηλίδης 14 (2), Αρχοντίδης 7 (1), Τσιούλκας 21 (3), Ματζιούνης 13 (1), Χατζηβασιλειάδης 14, Καραμπεντής 6, Φτεκόπουλος 6, Καρακώστας, Καραμπατζιάκης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 94-76
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ – ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 59-67
Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ – ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΜΑΓΓΑΝΩΝ: 75-57
ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 65-82
ΡΕΠΟ: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ