Κυριακή 11 Ιανουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

STOP από τον Δούκα

ΔΟΥΚΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ: 71-63

Φρένο στο νικηφόρο σερί των Ικάρων έβαλε ο Δούκας που υπέταξε τους «κυανοκίτρινους» σε ένα αμφίρροπο όπως εξελίχθηκε παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλέπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν «χεράκι-χεράκι» στο σκορ και η περίοδος τελείωσε 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με πρωτεργάτη τον Παπαργυρόπουλο που αποτελούσε μόνιμη απειλή για το καλάθι των Ικάρων απέκτησαν προβάδισμα 10 πόντων (44-34).

Στη τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» δυνάμωσαν την άμυνα τους στην οποία «εγκλωβίσθηκε» ο Δούκας, ενώ στον επιθετικό τομέα η συνεισφορά του Θανάση Τοπούζη ήταν άκρως σημαντική και η ομάδα του Στάθη Καμαράκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (53-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τόσο ο Δούκας όσο και οι Ίκαροι πάλεψαν σκληρά για να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνος. Αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι Αθηναίοι που εκμεταλλεύτηκαν το παράγοντα έδρα έχοντας παράλληλα και την εύνοια των διαιτητών οι οποίοι χρέωσαν με τεχνική ποινή τον πάγκο της σερραϊκής ομάδας στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Σχόλιο: Οι Ίκαροι πέτυχαν να κρατήσουν τον Δούκα σε χαμηλά επίπεδα που είναι φύσει επιθετική ομάδα αλλά έλειψαν οι βοήθειες από τους γκαρντ και ο Πεχλιβάνης έμεινε «άσφαιρος» έξω από τα 6.25.

Διαιτητές: Τζιμογιάννης – Τζούνας

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 44-34 (ημ.)53-53, 71-63

Δούκας (Γιαννόπουλος): Ροζολής 7 (5), Σακελλαράκης 6, Καραμπάς 6 (1), Αχής 3 (1), Ζακυνθινός 3 (1), Παπαργυρόπουλος 20, Γκαβανόπουλος 12, Γαλιώτος. 4.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 11, Ιωσηφίδης 2, Γεωργαντζάς 3 (1), Παπούδας 5, Ασημάκης 14 (1), Βοϊβατόπουλος 10 (1), Τοπούζης 18.

ΑΜΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛ - ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 76-77
ΓΣ ΛΑΥΡΙΟΥ - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ: 75-79
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 71-63