Δευτέρα 16 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τελειώνει το μαρτύριο...

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΜΑΚΑΜΠΗ: 66-78

Ακόμη μια εντός έδρας ήττα γνώρισαν τα «λιοντάρια» με θύτη αυτή την φορά την ομάδα της Μακαμπή. Οι «κόκκινοι» φανέρωσαν τις γνωστές τους αδυναμίες στο παρκέ δίνοντας την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους, που ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο αγώνος. Αρνητικοί πρωταγωνιστές της συνάντησης οι δυο διαιτητές με τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματά τους. 15 (!) μονάχα φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα με ηγέτη τον Παπαβασιλείου και προηγήθηκαν με 4-12. Ο Πανσερραϊκός ήταν κακός σε άμυνα και επίθεση και η Μακαμπή αύξησε την διαφορά στο +18 (8-26), ενώ η περίοδος έκλεισε με 9-26.

Ο Στέργιος Ποργιόπουλους ζήτησε από τους αθλητές του να αγωνισθούν για το φιλότιμο και με τρίποντο του Καβράκη οι γηπεδούχοι μείωσαν κάπως την διαφορά (14-27), αλλά ο Τσαντάκης δεν είχε αντίπαλο κοντά στη ρακέτα μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, σημειώνοντας το 14-32. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 23-40 με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.

6:25 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 28-43 ο Στέργιος Ποργιόπουλος αποχώρησε από τον πάγκο του Πανσερραϊκού λόγω του ότι χρεώθηκε με 2 τεχνικές ποινές από τον πρώτο διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Παπανικολάου για έντονη διαμαρτυρία. Ο Άγγελος Μπετιχαβάς ανέλαβε την καθοδήγηση των «κόκκινων» που λίγο αργότερα μείωσαν σε 35-48, αλλά ο Κατεμλιάδης ανέλαβε δράση και η περίοδος τελείωσε με 41-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +23 (44-67) και πίστεψαν ότι τα πάντα είχαν κριθεί. Τα «λιοντάρια» όμως μη έχοντας τίποτα να χάσουν (έχουν υποβιβασθεί προ πολλού) επιδίωξαν να κάνουν την ολική επαναφορά βελτιώνοντας την άμυνά τους, ενώ στην επίθεση ο Γιάννης Παπαδόπουλος «πυροβολούσε» διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. 1:33 πριν την εκπνοή του αγώνα ο Πανσερραϊκός έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (63-70) δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Τελικά οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με καλάθια από τους Ζέγα και Ερμείδη ,εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των «κόκκινων» στις ελεύθερες βολές (4 συνεχόμενες έχασε ο Σαββίδης).

Διαιτητές: Παπανικολάου – Γκουτζιομήτρος

Τα δεκάλεπτα: 9-26, 23-40 (ημ.), 41-58, 66-78

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 6 (1), Αδαμόπουλος 12 (1), Γιαβρόπουλος 3 (1), Καβράκης 3 (1), Παπαδόπουλος 26 (4), Ροΐδης 16 (1), Ευγενιάδης, Ασάζης, Σαββίδης, Τεπεκιτζής.

Μακαμπή (Ροδάς): Παπαβασιλείου 17 (2), Κατεμλιάδης 12 (2), Βλαχούδης 12, Ερμείδης 8, Αρούχ 6 (1), Γκούμας 6, Κουλαξής 2, Ζέγας 5, Τσαντάκης 10, Γκούντινας, Χρήστου.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 75-95
Μόνο για 10 λεπτά άντεξε το Σιδηρόκαστρο με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Μέγα Αλέξανδρο. Η ομάδα του Γιώργου Χίτζιου πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε κόντρα στο σύνολο από την Θεσσαλονίκη που με την χτεσινή του επιβλητική εμφάνιση απέδειξε ότι δικαίως βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Καρκατσέλας – Κυρίτσης

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 29-48 (ημ.), 52-73, 75-95

Ρούπελ (Χίτζιος): Γρεασίδης 3 (1), Ιντζές 2, Ευθυμιάδης 24 (4), Σαββίδης 20 (1), Μάτκαρης 14, Αβραμίδης 12.

Πανσερραϊκός-Μακαμπή: 66-78, Γαλαξίας–Θερμαϊκός: 75-68, Στρατώνι-Κένταυρος: 97-70, Ρούπελ-Μ.Αλέξανδρος:75-95, Ελευθερούπολη-Ιωνικός:100-70, Μακεδονικός-Χαληδόνα: 84-75,Ανατόλια-Ασβεστοχώρι: 59-64

Μ. Αλέξανδρος 39, Ελευθερούπολη 37, Ασβεστοχώρι 37, Χαλκηδόνα 36, Στρατώνι 35, Θερμαϊκός 32, Ανατόλια 32, Ιωνικός 31, Μακεδονικός 31, Γαλαξίας 30, Κένταυρος 28, Μακαμπή 28, Πανσερραϊκός 23, Ρούπελ 22

Eπόμενη Αγωνιστική (22/3): Θερμαϊκός-Πανσερραϊκός, Ασβεστοχώρι-Ρούπελ