Κυριακή 3 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σκόνη και θρύψαλα

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ – ΙΚΑΡΟΙ: 56-88

Όταν οι αντίπαλοι παραδέχονται μετά το τέλος του αγώνα ότι ηττήθηκαν από την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας αυτό από μόνο του λέει πολλά … πάρα πολλά για την φετινή πορεία των «κυανοκίτρινων», η οποία μόνο ως τυχαία δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί. Οι «διαστημικοί» Ίκαροι διέλυσαν την Γουμένισσα πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους σε εκτός έδρας παιχνίδι και είναι έτοιμοι να πανηγυρίσουν την άνοδο στην Α2.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης το σύνολο του Στάθη Καμαράκη συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού η Γουμένισσα προσπαθούσε παντί τρόπω να μην χάσει την επαφή της με το σκορ και η περίοδος έληξε με 15-19.

Στην επόμενη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φανταστούν τι τους περίμενε. Οι Ίκαροι έβαλαν «χειροπέδες» στα ατού της Γουμένισσας, ενώ στην επίθεση ήταν καταιγιστικοί με τους Πεχλιβάνη και Τοπούζη να «φορτώνουν» διαρκώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Το + 4 έγινε + 20 (27-47), με την σερραϊκή ομάδα να κυριαρχεί εξ’ ολοκλήρου στο παρκέ σαρώνοντας σαν τυφώνας το συγκρότημα του Βαγγέλη Νίτση, το οποίο υπέστη τρομερή αγωνιστική καθίζηση βλέποντας τους τίτλους τέλους να πέφτουν πρόωρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό έχοντας παγιώσει μια σημαντική διαφορά υπέρ τους και η περίοδος έκλεισε με 43-68. Στην τέταρτη περίοδο οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη όχι μόνο δεν επαναπαύτηκαν, αλλά αντιθέτως κατόρθωσαν να διευρύνουν ακόμη περισσότερο το μεγάλο προβάδισμα που είχαν αποκτήσει στα προηγούμενα 30 λεπτά με την τελική διαφορά να «εκτοξεύεται» σε αστρονομικά επίπεδα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Παγώνης

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 27-47 (ημ.), 43-68, 56-88

Γουμένισσα (Νίτσης): Μπάγκι 17 (3), Μούμογλου 10 (1), Γυμνόπουλος 13 (1), Δημητρίου 6, Καρυπίδης 2, Ντρίλης 2, Δελημπαλτίδης 6, Κόγιας, Τάτσης, Τοπουζίδης.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 25 (2), Γεωργαντζάς 5 (1), Ασημάκης 12, Τοπούζης 24, Βοϊβατόπουλος 13 (3), Σουτζόπουλος 2, Παραπούρας 2, Σίσκος 5 (1), Ιωσηφίδης, Παπούδας, Καδής, Μουζακίτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: 64-68

ΛΑΥΡΙΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 92-56

ΔΟΥΚΑΣ – ΑΜΥΝΤΑΣ: 64-72

ΧΑΛΚΙΔΑ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 83-93

ΟΦΗ- Π. ΦΑΛΗΡΟ: 103-62

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΣΠΟΡΤΙΓΚ: 97-65

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 82-67

ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ: 56-88