Κυριακή 10 Μαΐου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Πούλησε ακριβά το τομάρι του»

ΙΚΑΡΟΙ - ΔΟΥΚΑΣ: 82-76

Μια εβδομάδα υπομονή πρέπει να κάνουν οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη για να πανηγυρίσουν 100% την άνοδο στην Α2, ενώ καλώς εχόντων των πραγμάτων στις 24 Μαΐου θα είναι σε θέση να τραγουδήσουν και το «είμαστε πια πρωταθλητές» του Νίκου Πορτοκάλογλου. Οι Ίκαροι με τη νίκη που σημείωσαν επί του σκληροτράχηλου Δούκα πρόσθεσαν άλλους 2 πολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό τους και τώρα στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο παιχνίδι με τον Αίαντα Ευόσμου που θα διεξαχθεί στο Κλειστό της Κοιλάδας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι «κυανοκίτρινοι» προηγήθηκαν με 4-0, στην συνέχεια όμως ο Δούκας εκμεταλλευόμενος και ένα αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Ιωσηφίδης, όχι μόνο ισοφάρισε αλλά ξέφυγε στο σκορ με 6-13, χάρη σε καλάθια του Παπαργυρόπουλου. Οι «κυανοκίτρινοι» δεν πανικοβλήθηκαν και με ηγέτη τον Κώστα Πεχλιβάνη που ήταν ασταμάτητος ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης προσπερνώντας με 19-18. Επιπροσθέτως, ο Τοπούζης έδινε σημαντικές βοήθειες στη ρακέτα και η περίοδος έκλεισε με 26-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» μέχρι τα μέσα της περιόδου οπότε και οι Ίκαροι πάτησαν «γκάζι» μετατρέποντας το 33-33 σε 44-34 με τον Πεχλιβάνη να ευστοχεί σε τρία τρίποντα και τον Βοϊβατόπουλο σε δίποντο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 46-37. Χρήζουν αναφοράς οι 22 πόντοι που σημείωσε ο Πεχλιβάνης σε 20 αγωνιστικά λεπτά.

Στη τρίτη περίοδο οι «κυανοκίτρινοι» παρέδωσαν μαθήματα άμυνας στους αντιπάλους τους για τουλάχιστόν 7 λεπτά, ενώ στον επιθετικό τομέα οι παίκτες του Στάθη Καμαράκη ήταν «χάρμα ιδέσθαι» με τους Γεωργαντζά - Ασημάκη – Ιωσηφίδη να «βομβαρδίζουν» το καλάθι των φιλοξενούμενων με την διαφορά να ανεβαίνει σταδιακά (49-37, 54-39, 64-45), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +22 (67-45). Αξίζει να σημειωθεί ότι 6:34 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου ο Τοπούζης τραυματίσθηκε στον αριστερό αστράγαλο και αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος από τον Βοϊβατόπουλο. Ο σέντερ της σερραϊκής ομάδας έσφιξε τα δόντια και επέστρεψε αργότερα.

Παρόλα αυτά ο Δούκας απεδείχθη πολύ σκληρό καρύδι. Οι Αθηναίοι πέτυχαν 9-0 σερί μειώνοντας σε 67-54 με τρίποντο του Σέιφερ, ενώ η περίοδος τελείωσε με 69-54. Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε «θρίλερ». Ο Ζακυνθινός ανέλαβε δράση και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να «ροκανίσουν» την διαφορά, επιστρατεύοντας και «βρώμικο» παιχνίδι (αποχώρησε τραυματίας ο Ιωσηφίδης, ενώ ο Παπούδας χτύπησε στο αριστερό μάτι). Συν τοις άλλοις ο Στάθης Καμαράκης είχε στο πάγκο βασικούς παίκτες φορτωμένους με φάουλ, με το διαιτητικό δίδυμο να εξαγριώνει τους φιλάθλους με τις αποφάσεις του. Το 71-58 (5:00) έγινε 75-71 (1:38) με τρίποντο του Ζακυνθινού, αλλά οι Ίκαροι δεν ήταν διατεθειμένοι «να χύσουν το γάλα από την καρδάρα». Ο Δούκας πίεσε, έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» επέδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία από την γραμμή των ελευθέρων βολών «κλειδώνοντας» την σπουδαία νίκη.

Highlight της συνάντησης: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Βοϊβατόπουλου ύστερα από την «μαγική» ασίστ του αρχηγού των Ικάρων, Ζήση Παπούδα.

Διαιτητές: Μήτσιου – Δεληγιαννίδης

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 46-37 (ημ.), 69-54, 82-76

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 29 (5), Ιωσηφίδης 8 (2), Γεωργαντζάς 5 (1), Παπούδας 11 (1), Ασημάκης 11 (2), Βοϊβατόπουλος 5, Τοπούζης 13, Σουτζόπουλος, Σίσκος.

Δούκας (Γιαννόπουλος): Ροζολής 3 (1), Σακελλαράκης 8, Σέιφερ 3 (1), Καραμπάς 9 (1), Αχής 3 (1), Ζακυνθινός 20 (3), Παπαργυρόπουλος 19 (2), Γαλιώτος 11, Βερτούδος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ: 74-70
ΑΜΥΝΤΑΣ – ΛΑΥΡΙΟ: 92-88

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΔΟΥΚΑΣ: 82-76

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΧΑΛΚΙΔΑ: 103-69

ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΟΦΗ: 65-69

Π. ΦΑΛΗΡΟ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 47-93

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΠΙΕΡΙΚΟΣ / ΑΡΧΕΛΑΟΣ: 77-83