Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2009

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ (Α ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σούπερ εμφάνιση και πρόκριση

Ίκαροι - Ξάνθη: 88-66

Χάρμα ιδέσθαι ήταν οι Ίκαροι στο πρώτο επίσημο παιχνίδι που έδωσαν μπροστά στο σερρραϊκό κοινό. Το σύνολο του Στάθη Καμαράκη μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Ξάνθη σε παράσταση για ένα ρόλο με τον Ντέγιαν Χόχλερ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση τελειώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους, ενώ η απόδοση και των υπόλοιπων αθλητών (παλιών και νέων) κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα. Οι Ίκαροι κατέκτησαν άνετα τη νίκη – πρόκριση και στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό Ρόδου στις Σέρρες. Η συνάντηση θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων την ερχόμενη Τετάρτη.

Αναφορικά με την εικόνα του σημερινού αγώνα, οι Ίκαροι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο προηγήθηκαν 10-0 (6:40) με καλάθια των Τοπούζη και Χόχλερ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας προσωρινά σε 12-7 εφαρμόζοντας ζωνη άμυνας, αλλά οι “κυανοκίτρινοι” με ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου εξασφάλισαν προβάδισμα εννιά πόντων (23-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κώστας Τότσιος σημειώνοντας πέντε σερί πόντους ανέβασε την διαφορά στο +14 (28-14). H Ξάνθη έχοντας ως μόνη αξιόπιστη λύση στην επίθεση τον Νησιώτη προσπάθησε να κάνει το come-back (31-22), αλλά το σερραϊκό συγκρότημα είχε διαφορετική άποψη και η περίοδος έληξε 36-23.

Στην επανάληψη οι Ίκαροι έκαναν ό, τι ήθελαν στο παρκέ αυξάνοντας διαρκώς το υπέρ τους προβάδισμα (46-28, 53-34, 65-43) και ο Μουζακίτης με τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το 68-45, με τον Γέλενιτς να προσπαθεί απο πλευράς Θρακιωτών να μαζέψει τα ασυμμάζευτα. Η Ξάνθη πέταξε λευκή πετσέτα και στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλεπάληλα τρίποντα από Πεχλιβάνη-Μουζακίτη-Χόχλερ και goal – foul του Ασημάκη “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +33 (82-49, 6:00).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μίλος Παβλίσεβιτς παρακολούθησε το παιχνίδι από τον πάγκο έχοντας κοντά του πατερίτσες. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Ικάρων τραυματίσθηκε στο δεξί πόδι σε μια από τις τελευταίες προπονήσεις και θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για 10 μέρες.

Διαιτητές: Λαζαρίδης - Μήτσιου

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-28 (ημ.), 68-45, 88-66

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 9 (3), Μουζακίτης 9 (3), Τότσιος 5 (1), Γεωργαντζάς 3 (1), Χόχλερ 23 (4), Συμεωνίδης 4, Ασημάκης 12 (2), Βοϊβατόπουλος 11 (1), Τοπούζης 12, Ιωσηφίδης, Παπούδας.

Ξάνθη (Σουλιώτης): Παναγιωτόπουλος 5 (1), Ιωακειμίδης 6, Στεφανίδης 9 (2), Γέλενιτς 18 (4), Αναγνωστόπουλος 11, Νησιώτης 17, Μασλαρινός, Κουκουράβας, Μαρουλλάκης.