Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκαναν πέρα το Πέραμα

Ίκαροι - Ερμής/Περάματος: 69-58

Ιστορικής σημασίας νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι επί του Περάματος. Οι "κυανοκίτρινοι" στην παρθενική συμμετοχή τους στην Α2 και αφού προηγήθηκαν δύο αρνητικά αποτελέσματα κατάφεραν να εξασφαλίσουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος αποζημιώνοντας τους φιλάθλους που ενίσχυσαν την ομάδα του Στάθη Καμαράκη με την παρουσία τους στο Κλειστό της Κοιλάδας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας. Οι Ίκαροι παρουσιάσθηκαν εκ νέου αγχωμένοι και νευρικοί στην επίθεση γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στην διεκδίκηση της νίκης και το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 11-14. Στην επόμενη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα στον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Στάθης Καμαράκης "ανακάτεψε αρκετές φορές την τράπουλα" προσπαθώντας να βρει το κατάλληλο σχήμα με τους "κυανοκίτρινους" να παίρνουν πόντους από την περιφέρεια αφού τόσο ο Θανάσης Τοπούζης όσο και ο Φίλιππος Συμεωνίδης δεν πρόσφεραν τα αναμενόμενα στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου έχοντας ως κινητήριους μοχλούς τους Μαϊστόροβιτς - Λιακόπουλο και εκτελεστή τον Αμάτο ήταν πάντα κοντά στο σκορ (21-20, 27-27) και το δεκάλεπτο έληξε 31-29. Το κακό μαντάτο για τον Στάθη Καμαράκη ήταν αναμφισβήτητα τα 3 φάουλ με τα οποία χρεώθηκε ο Τότσιος.

Στην επανάληψη οι Ίκαροι παρουσιάσθηκαν μεταμορφωμένοι. Οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με τρίποντο του Χάρη Βοϊβατόπουλου απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων (39-31, 7:00), ενώ λιγο αργότερα ο Κώστας Τότσιος με εκπληκτικό κάρφωμα (το highlight του αγώνα) ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (41-31). Οι "κυανοκίτρινοι" εξουδετέρωσαν τα ατού του Περάματος και βασιζόμενοι στην τριάδα Χόχλερ-Πεχλιβάνης-Τότσιος που απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους (46-33, 2:29), ενώ η περίοδος έκλεισε με 46-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Πέραμα έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ολική επαναφορά και με goal-foul του Λιακόπουλου μείωσε σε 52-46. Οι Ίκαροι όμως δεν είχαν την διάθεση να "χύσουν το γάλα από την καρδάρα" και σημειώνοντας 9-0 σερί ανέβασαν την διαφορά στο +15 με τον Ντέγιαν Χόχλερ να πετυχαίνει το 61-46 με τρίποντο (2:45). Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και η σερραϊκή ομάδα πρόσθεσε στο ενεργητικό της δυο σημαντικούς βαθμούς.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Πολυχρονίδης - Νικολούλης

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 31-29 (ημ.), 46-36, 69-58

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 16 (1), Τότσιος 16, Χόχλερ 17 (2), Ασημάκης 5 (1), Συμεωνίδης 2, Βοϊβατόπουλος 9 (3), Τοπούζης 4, Μουζακίτης, Γεωργαντζάς, Ιωσηφίδης, Παπούδας.

Ερμης/Περάματος (Καλαμπάκος): Μαϊστόροβιτς 13 (1), Δασκαλούδης 2, Αμάτο 7 (1), Τσαρουχάς 6, Λιακόπουλος 12, Κυπριτζόγλου 3 (1), Γριμπαβιώτης 6 (2), Σκούταρης 8 (2), Σολωμός, Κλήμης, Τραφαλής.

Πέραμα 3

* EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7/11/2009): ΙΚΑΡΟΣ/ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ.

** Πριν γίνει το τζάμπολ του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Ανδρέα.