Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (1Οη ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Φόρτσαρε" το Σιδηρόκαστρο

Ηράκλεια - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 61-70

Σπουδαία νίκη πήρε το Σιδηρόκαστρο στο σερραϊκό ντέρμπι με την Ηράκλεια. Το σύνολο του Κοσμά Ιωαννίδη ήταν ανώτερο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και κατέκτησε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνος.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ιδανικό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-11. Η Ηράκλεια ανασυντάχθηκε προσωρινά και ισοφάρισε σε 12-12. Από εκείνο όμως το σημείο και έπειτα το Ρούπελ με πρωτεργάτες τους Κατσικά - Γιαβρόπουλο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα έναντι της Ηράκλειας και το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε 19-33.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι θέλησαν να διεκδικήσουν εκ νέου τη νίκη, αλλά ο Σάκης Ντίκογλου ήταν απελπιστικά μόνος (τραυματίσθηκε κιόλας). Το Ρούπελ ήταν κυρίαρχο στο παρκέ με τους Ιντζέ και Μπουτάκογλου να βάζουν και αυτοί ένα πολύτιμο "λιθαράκι" στη μεγάλη επιτυχία.

Να σημειωθεί ότι οι διοικούντες του Ρούπελ Σιδηροκάστρου μετά το τέλος της συνάντησης εξέφρασαν αρκετά παράπονα για την διαιτησία των Δημάδη - Τσακιρίδη.

* 40 φίλαθλοι του Ρούπελ έδωσαν το "παρών" στο κλειστό γυμναστήριο της Ηράκλειας.

** Στο πλευρό των γηπεδούχων βρέθηκαν μόνο 10 άτομα, γεγονός λυπηρό που δεν μπορεί βέβαια να περάσει απαρατήρητο, αφού στην Ηράκλεια τα τελευταία χρόνια γίνεται μια αξιέπαινη δουλειά με οργάνωση και στα τμήματα υποδομής, αλλά οι ντόπιοι απέχουν από το γήπεδο - "στολίδι" πικραίνοντας τους ανθρώπους που ασχολούνται με το μπάσκετ της περιοχής.

Πανσερρραϊκός - Α.Ε. Κομοτηνής: 48-56

Χριστουγεννιάτικο δώρο έκανε ο Πανσερραϊκός στην Κομοτηνή χαρίζοντας στους φιλοξενούμενους το ροζ φύλλο αγώνος. Οι "κόκκινοι" προηγήθηκαν στη διάρκεια της τρίτης περιόδου ακόμα και με 11 πόντους (41-30) με την απόδοσή τους να κυμαίνεται σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Στο καθοριστικό όμως τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι "βραχυκύκλωσαν" σημείωνοντας πέντε πόντους όλους κι όλους και οι Θρακιώτες άδραξαν την ευκαιρία πετυχαίνοντας μια ανέλπιστη νίκη βάσει της εξέλιξης που είχε το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Δαμαλής

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-28 (ημ.), 43-39, 48-56

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Πασχαλίδης 2, Σταμπουλής 4, Γεωργιανος Π. 8 (1), Τζουβαράς 4, Τράκας 14 (3), Αγάλου-Λωρίτης 4, Χατζής 12 (2).

Α.Ε. Κομοτηνής (Βουτσάς): Τσερουνίσοφ 6, Θωμόπουλος 12 (4), Κάσσας 4, Νητσέλος 10, Λαμπρόπουλος 9 (1), Τερζίδης 4, Τσάκωνας 6 (1), Γερασιμόπουλος 4.