Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα έκαναν "μούσκεμα"

Ίκαροι - Ερμής Λαγκαδά: 71-75

Μέτά το Ρέθυμνο και τον Ηρακλή αυτή την φορά ήταν η σειρά του Ερμή Λαγκαδά να φύγει νικητής από το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.Η τρίτη εντός έδρας ήττα και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα στενοχώρησε τους πολυάριθμους φιλάθλους που ενίσχυσαν την ομάδα με την παρουσία τους. Δυστυχώς οι "κυανοκίτρινοι" σε ακόμη ένα παιχνίδι που διεξήχθη εντός των "τειχών" εμφανίσθηκαν υπερβολικά αγχωμένοι και νευρικοί στο ξεκίνημα της συνάντησης γεγονός που το εκμεταλλεύθηκε ο αντίπαλος, ο οποίος κατέκτησε δίκαια τους 2 πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 0-5. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και η περίοδος έκλεισε με 13-16. Στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντα την πρωτοπορία στο σκορ με τον Βούλε Μάντιτς να "φορτώνει" διαρκώς με πόντους το καλάθι των Ικάρων, ενώ και οι Μασλαρίνός - Δημητριάδης πρόσφεραν πολύτιμες υπηρεσίες στην ομάδα τους με σουτ από την περιφέρεια. Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Τότσιος σήκωσε ως συνήθως το βάρος στην επίθεση με τον Συμεωνίδη να δίνει και αυτός κάποιες λύσεις στο σκοράρισμα και η περίοδος έληξε με 31-34.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην επανήληψη με τους "κυανοκίτρινους" να είναι διαρκώς με την πλάτη στον τοίχο, αφού ο Μάντιτς ήταν ασταμάτητος με τον Στάθη Καμαράκη να επιστρατεύει και τον τραυματία Χάρη Βοϊβατόπουλο που κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια. Οι Ίκαροι δεν μπόρεσαν να "χτυπήσουν" τον Ερμή μέσα στη ρακέτα όπου υστερούσε το σύνολο του Γιώργου Σιγάλα με τις σημαντικές απουσίες των Λούπου - Τσότσου. Βέβαια αξίζει να σημειωθεί ότι με ενοχλήσεις αγωνίσθηκαν από πλευράς Ικάρών και οι Πεχλιβάνης - Τοπούζης, ενώ κατά την διάρκεια της αναμέτρησης τραυματίσθηκε και ο Γιάννης Μουζακίτης.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο Ερμής εξασφάλισε διαφορά 10 πόντων. Οι Ίκαροι επιχείρησαν να κάνουν την τελική αντεπίθεση, αλλά εις μάτην. Τα άσχημα ποσοστά στα τρίποντα (7/25), οι πολλές χαμένες βολές (16/25, 6 έχασε ο Συμεωνίδης), η "αναιμική" παρουσία των Χόχλερ - Παβλίσεβιτς, συντέλεσαν ώστε να έρθει αυτή η πικρή ήττα.

Διαιτητές: Μητσόπουλος - Διαμαντής - Παπαδόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 31-34 (ημ.), 51-56, 71-75

Ίκαροι (Καμαράκης):Πεχλιβάνης 5 (1), Τότσιος 25 (2), Ιωσηφίδης 5 (1), Χόχλερ 4, Συμεωνίδης 11 (1), Ασημάκης 7 (1), Παβλίσεβιτς 2, Βοϊβατόπουλος 5 (1), Τοπούζης 7, Μουζακίτης, Γεωργαντζάς.

Ερμής (Σιγάλας):Μπεχλιβάνης 10 (2),Μάντιτς 22 (8/8 βολές, 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μασλαρινός 14 (2), Παπακωνσταντίνου 4, Ράλλης 4, Λευκαδίτης 4, Δημητριάδης 17 (3), Πλιούκας.

Αιγάλεω 8

* ΚΑΟΔ, Ολυμπιάδα, Αιγάλεω, Δάφνη, Νήαρ Ηστ και Πέραμα έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ ο Ηρακλής έχει δύο ματς λιγότερα.

** ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/12/2009): ΔΑΦΝΗ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ.