Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν έβαλε μυαλό

Ορφέας Ν. Σκοπού - Μακεδονικός: 70-71

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση. Ο Ορφέας για ακόμη μια φορά έχασε ένα δικό του παιχνίδι κάνοντας ό, τι χειρότερο μπορούσε στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης και ενώ μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ήταν "καβάλα στ' άλογο". Αρκετά παράπονα εξέφρασε μετά το τέλος του αγώνα ο Παναγιώτης Σπανός προς τους διαιτητές, οι οποίοι ελέγχονται για το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρέωσαν τον Χατζηβασιλειάδη.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν φουριόζοι και προηγήθηκαν 4-11 έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Χρηστίδη που απειλούσε με σουτ έξω απο τα 6.25. Οι "ασπρόμαυροι" ανασυντάχθηκαν και με πρωτεργάτη τον Ματζιούνη προσπέρασαν στο σκορ με 12-11. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ορφέας και Μακεδονικός πήγαιναν "χέρι - χέρι" (27-27, 33-32) και οι δυο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία (38-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους περιορίζοντας σημαντικά τον Χρηστίδη και με "μαέστρο" τον Αλέκο Καδή εξασφάλισαν διαφορά 7-8 πόντων (48-40, 50-43). Στην αντίπερα όχθη ο Κρομήδας πάλευε μόνος του μαζεύοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ και σκοράροντας. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι "ροκάνισαν" την διαφορά εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα λάθη των "ασπρόμαυρων" και η περίοδος έκλεισε με 52-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας προηγήθηκε με 61-54 (6:18) χάρη σε "γκολ - φάουλ" του Καδή, ενώ τρία λεπτά πριν την εκπνοή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα έξι πόντων (64-58) αγγίζοντας τη νίκη. Δυστυχώς όμως το σερραϊκό συγκρότημα υπέστη το γνωστό "μπλακ - άουτ" και οι Θεσσαλονικείς άδραξαν την ευκαιρία.

Με αντεπίθεση διαρκείας ο Μακεδονικός βρέθηκε μπροστά με 64-67 "τρέχοντας" 9-0 σερί. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 66-67 στα 34 δευτερόλεπτα (θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει ο ικανός γκαρντ αλλά έχασε την βολή από το "γκολ - φάουλ" που κέρδισε) και αμέσως μετά ο Κρομήδας πήρε το φάουλ. Ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή διαμορφώνοντας το 66-68. Στην εξέλιξη όμως της φάσης ύστερα από την δεύτερη χαμένη βολή έγινε το περιστατικό που σημάδεψε τον αγώνα.

Συγκεκριμένα οι παίκτες του Ορφεά προσπάθησαν να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ ,αλλά οι αθλητές του Μακεδονικού όρμηξαν και διεκδίκησαν και αυτοί την μπάλα. Μετά από περιπέτειες η μπάλα κατέληξε στον Χρηστίδη, ο οποίος έπεσε στο παρκέ μαζί με τον Χατζηβασιλειάδη με τα πόδια των δυο αθλητών να μπλεκονται (άτσαλο παίξιμο από τον παίκτη του Παναγιώτη Σπανού). Οι διαιτητές υπέδειξαν αντιαθλητικό φάουλ εις βάρος του Χατζηβασιλειάδη που απεβλήθη από τον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες και ο προπονητής του Ορφέα διαμαρτυρήθηκαν στους διαιτητές, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε παρά και τις έντονες αποδοκιμασίες του κόσμου.

Ο Χρηστίδης σημείωσε το 66-69 και ο Κεραμίδης πάλι με βολές πέτυχε το 66-71 στα 8 δευτερόλεπτα. Ο Καδής με μια βολή σημείωσε το 67-71 ενώ έχασε επίτηδες την δεύτερη και η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου υπέρ του Ορφέα. Ο Σουτζόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 70-71 και ενώ απέμενε 1 δευτερόλεπτο και 3 δέκατα. Ο Καρυπίδης από πλευράς Μακεδονικού οδηγήθηκε στην γραμμή των ελεύθερων βολών χάνοντας και τις δύο, ενώ μπήκε γρήγορα στη ρακέτα για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ. Το χρονόμετρο μηδενίσθηκε, αλλά μετά από διαβουλεύσεις στην γραμματεία παίχθηκαν ακόμη 3 δέκατα. Ο Καδής έκανε την μακρινή πάσα, ο Χρηστίδης έκλεψε την μπάλα και το συγκλονιστικό παιχνίδι έλαβε τέλος.

Διαιτητές:
Παπαγεωργίου - Ελευθεριάδης

Τα δεκάλεπτα:
22-20, 38-38 (ημ.), 52-49, 70-71

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σπανός): Τσιούλκας 5 (1), Παπαδόπουλος 8, Θεοδώρου 6 (2), Τσινόπουλος 2, Χατζηβασιλειάδης 5 (1), Καδής 28 (4), Ματζιούνης 8 (2), Σουτζόπουλος 8 (1), Τόλιος, Καρακώστας, Αρχοντίδης.

Μακεδονικός (Αμοιρίδης): Χρηστίδης 16 (4), Μεσσάικος 5 (1), Κεραμίδης 9 (1), Κρομήδας 21, Στυλιανού 4, Νεστορόπουλος 9 (2), Καρυπίδης 3 (1), Ανδρεάδης 4, Ανεστάκης, Ματενίδης.