Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ένα δεκάλεπτο έκανε τη ζημιά

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Σ: 66-48

Την ήττα από τον ΠΑΟΚ γνώρισε ο Α.Ο.Σ στη Θεσσαλονίκη στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Το "τριφύλλι" ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι μη επιτρέποντας στις γηπεδούχες να ξεφύγουν στο σκορ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-16. Το επόμενο όμως δεκάλεπτο απεδείχθη καταστροφικό για τον Α.Ο.Σ. Οι "πράσινες" δεν είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση σημειώνοντας μόνο 4 πόντους και η περίοδος έκλεισε με την διαφορά στο +14 (34-20) υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στα μισά της τρίτης περιόδου η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή (54-30), αλλά η σερραϊκή ομάδα δεν τα παράτησε και κατάφερε στο 35' να μειώσει σε 54-41 πετυχαίνοντας 11-0 σερί. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν επέτρεψε στον Α.Ο.Σ να πλησιάσει κι άλλο στο σκορ και το σύνολο του Νίκου Κηρύκου υπέστη την τρίτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Γκουτσομήτρος - Χατζηπαναγιωτίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-20 (ημ.), 54-34, 66-48

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 14 (1), Καρατζά 6, Σαμουλαδά 13 (2), Τζιαμπάζη 3, Παλλάδα 7, Πελτέκη 5 (1), Τόγα.

Παναθλητικός Συκεών - Πυλαία: 62-66

Μ. Αλέξανδρος - Ανάληψη Βόλου: 72-50

Ηρακλής - Τιτάνες Δράμας: 32-46

Φίλιππος Βέροιας - Αρίων Πτολεμαΐδας: 37-55

ΠΑΟΚ - Α.Ο. Σερρών: 66-48