Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Την "κατασπάραξε"

Πανσερραϊκός - Ηράκλεια: 85-58

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με την Ηράκλεια ο Πανσερραϊκός. Τα "λιοντάρια" ήταν ανώτερα στο παρκέ και πήραν δίκαια τη νίκη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 9-0 (6:54). Η ομάδα του Βασίλη Χρυσανθίδη ήταν καταιγιστική και η τριπλέτα, Σταμπουλής- Χατζής - Γεωργιανός Π. έκανε θραύση στην επίθεση και η περίοδος έκλεισε με 30-13.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Λωρίτης και η διαφορά ανέβηκε στο +20 (37-17, 42-22). Στην αντίπερα όχθη η Ηράκλεια παρά τις αλλαγές που έκανε ο Σπύρος Ιωαννίδης δεν μπορούσε να βρει ρυθμό αντιμετωπίζοντας σοβαρά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, με τον Σάκη Ντίκογλου να παλεύει μόνος του. Ο Πανσερραϊκός από την άλλη ήταν χάρμα ιδέσθαι στο πρώτο ημίχρονο και οι Σταμπουλής - Τριάντης βοήθησαν την ομάδα τους να "τρέξει" 8-0 σερί διαμορφώνοντας το 50-22, ενώ ο Λωρίτης με τρίποντο στη λήξη της περιόδου πέτυχε το 53-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε. Τα "λιοντάρια" έκαναν ό, τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και ο Ανδρίσκος με τρίποντο "εκτόξευσε" την διαφορά στο +35 (64-29, 4:45), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 66-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σύνολο του Βασίλη Χρυσανθίδη χαλάρωσε επιτρέποντας στην Ηράκλεια να μειώσει σε 75-54 με καλάθια των Ντίκογλου - Χρηστίδη, αλλά στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Τράκας με δυο τρίποντα σημείωσε το τελικό 85-58, με τον Πανσερραϊκό να καλύπτει και τη διαφορά των 17 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Διαιτητές: Νέδογλου - Μυσιρλής

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 53-23 (ημ.), 66-36, 85-58

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Γεωργιανός Ν. 2, Σταμπουλής 23 (3), Γεωργιανός Π. 16 (2), Ανδρίσκος 3 (1), Σοφιανίδης 3 (1), Τράκας 7 (2), Αγάλου-Λωρίτης 12 (1), Χατζής 14 (1), Τριάντης 5 (1), Τζουβάρας, Τεπεκιτζής, Χατζηανδρέου.

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ντίκογλου 17, Ιακωβίδης 11 (2), Σιουσιουλούδης 6, Χρηστίδης 20, Αλεξανδρίδης 4, Σκαλιστής, Αποστολάκης, Ευγενειάδης.

Χρυσούπολη - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 72-67 (62-62 κ.α.)

Λύγισε στην παράταση το Σιδηρόκαστρο στην εκτός έδρας συνάντηση με την Χρυσούπολη. Αμφότερες οι ομάδες διεκδίκησαν με πάθος το ροζ φύλλο αγώνος και στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού Χρυσούπολη και Ρούπελ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 62-62. Στο εξτρά πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και τον παράγοντα έδρα έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 74-62

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 68-62

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 60-65

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 85-58

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 57-71

ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 72-67 (62-62 κ.α.)