Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Επιτέλους νίκη

Πευκοχώρι - Ορφέας Ν. Σκοπού: 55-62

Νίκη - ελπίδας σημείωσε ο Ορφέας Νέου Σκοπού επί του Πευκοχωρίου βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 6 ηττών. Οι "ασπρόμαυροι" πήραν το σπουδαίο διπλό και εμφανίζονται αποφασισμένοι να κάνουν την τελική αντεπίθεση ούτως ώστε να παραμείνουν στην κατηγορία.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ορφέας ξεκίνησε νωθρά και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ με 23-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα ανασυντάχθηκε και έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (33-33).

Στην επανάληψη ο Παναγιώτης Σπανός εφάρμοσε σύνθετη άμυνα στην οποία "εγκλωβίσθηκε" το Πευκοχώρι και με μπροστάρη τον Δημήτρη Σουτζόπουλο που πέτυχε 23 πόντους οι "ασπρόμαυροι" εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Τάτσικας - Τζήμα

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 33-33 (ημ.), 38-43, 55-62

Πευκοχώρι (Πλατής): Βέτσος 1, Πάπιστας 2, Ξέρας 9 (2), Γιαχανατζής 6 (1), Αγγελίδης 3, Μίχος 3 (1), Τζαμτζίδης 5 (1), Μπουΐντας 9, Παντελέρης 1, Καράς 7 (1), Σταφυλάς 8.

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 2, Παπαδόπουλος 6, Τσινόπουλος 9, Χατζηβασιλειάδης 9, Καβράκης 1, Καδής 8, Αρχοντίδης 4, Σουτζόπουλος 23, Καραμπατζιάκης.

Κένταυρος Καλικράτειας - Ανατόλια: 79-75

Χαλκηδόνα - Στρατώνι: 89-79

Δόξα Δρυμού - Μακεδονικός: 68-55

Θερμαϊκός Φλογητών - Γαλαξίας Αδένδρου: 70-86

Ελευθερούπολη - Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 85-67

Ιωνικός Ιωνίας - Ασβεστοχώρι: 65-71