Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα

Ίκαροι - Ολυμπιάδα Πατρών: 71-78

Απογοήτευση στους Ικάρους, πίκρα στους φιλάθλους. Το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη πάλεψε κόντρα στους Πατρινούς, αλλά τα παιδιαριώδη λάθη στα οποία υπέπεσαν οι γηπεδούχοι σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, η ανυπαρξία της γραμμής των ψηλών και η ποιότητα του αντιπάλου έφεραν την ήττα που κρατάει τους Ίκάρους στάσιμους στο βαθμολογικό πίνακα στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην Α2.

Εκτός από το αρνητικό αποτέλεσμα η σερραϊκή ομάδα δέχθηκε ακόμη ένα πλήγμα με τον τραυματισμό του Ντέγιαν Χόχλερ. Ο Σλοβένος γκαρντ χτύπησε στο αριστερό γόνατο κατά την διάρκεια της τέταρτης περιόδου και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ. Ο αθλητής των "κυανοκίτρινων" θα υποβληθεί σε εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού.

Αναφορικά με την εικόνα της συνάντησης οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν αρχικά με 0-8 (7:51) με τον Κοτσάνοβιτς να δείχνει από πολύ νωρίς τις "άγριες" διαθέσεις του στον αγωνιστικό χώρο. Ο ξένος αθλητής της Ολυμπιάδας ήταν ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα (πέτυχε 15 πόντους στο εναρκτήριο δεκάλεπτο) και οι "πορτοκαλί" βρέθηκαν στο +10 (9-19, 2:56). Οι Ίκαροι κατάφεραν να "τρέξουν" 5-0 σερί μειώνοντας σε 14-19 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" παίζοντας ψυχωμένα κατόρθωσαν να προσπεράσουν στο σκορ με 21-20 χάρη σε εύστοχο τρίποντο που σημείωσε ο Μίλος Παβλίσεβιτς, ενω λίγο αργότερα ο Τότσιος - που αντιμετώπισε πρόβλημα στο αριστερό χέρι - διαμόρφωσε το 25-22 (8:13). Η άμυνα των Ικάρων περιόρισε τα ατού της Ολυμπιάδας "εξαφανίζοντας" τον Γιάννη Γκαγκαλούδη που ήταν ωσεί παρών στο γήπεδο μένοντας άποντος στο πρώτο ημίχρονο.

Παρόλα αυτά η είσοδος του έμπειρου Μουλάκη επέδρασε ευεργετικά στην Ολυμπιάδα, η οποία αντέδρασε άμεσα και μπήκε εκ νέου στη θέση του οδηγού. Το σύνολο του Θωμά Νίκου ξέφυγε με 27-35 (2:45, 2-13 σερί) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-35 με τον Παβλίσεβιτς να έχει 4 φάουλ (το τελευταίο δεν έγινε ποτέ).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κοτσάνοβιτς ανέλαβε ξανά δράση πετυχαίνοντας με γκολ - φάουλ το 33-42 (7:22). Στην αντίπερα όχθη οι Ίκαροι δεν είχαν ρυθμό και ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης προσπαθούσε να βρει τις λύσεις. Ο Γιώργος Ασημάκης με τρίποντο έκανε το 40-44, ενώ ο Συμεωνίδης με κάρφωμα έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (42-44) από τους αντίπαλους. Το 42-44 έγινε 42-50 και στην εξέλιξη του παιχνιδιού 48-50 στο 28'. Η Ολυμπιάδα όμως αύξησε και πάλι το υπέρ της προβάδισμα(50-57) με τρίποντο του Κακαρούδη που ήταν παίκτης "κλειδί" για τους Πατρινούς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο (7:15) ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης έχασε τον Ντέγιαν Χόχλερ που τραυματίσθηκε στο αριστερό γόνατο και ο Γυμνόπολους οργάνωσε το παιχνίδι των "κυανοκίτρινων". Οι Ίκαροι εκμεταλλεύθηκαν την τεχνική ποινή με την οποία χρέωσαν οι διαιτητές τον Γιάννη Γκαγκαλούδη και πλησίασαν σε 56-59 (6:47). Μέσα όμως σε ένα λεπτό έγινε η "ζημιά" για τους γηπεδούχους. Ο Τότσιος έκανε αντιαθλητικό φάουλ και η Ολυμπιάδα ανέβασε την διαφορά στο +11 (56-67, 5:43) με τον Κοτσάνοβιτς να σκοράρει ακατάπαυστα.

Ο Πεχλιβάνης επιχείρησε να αλλάξει την ροή του αγώνα με σουτ έξω από τα 6.25 και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 68-72 (1:37) με μια βολή του Τότσιου. Ο Κακαρούδης στην επόμενη φάση έδειξε την κλάση του και πέτυχε το 68-74. Ο Πεχλιβάνης αστόχησε σε τρίποντο και ο Μουλάκης ύστερα από την τρομερή ασίστ του Γκαγκαλούδη (κακός επιθετικά, εξαιρετικός στα οργανωτικά του καθήκοντα με 8 ασίστ) διαμόρφωσε το 68-76 βάζοντας "ταφόπλακα" στα όνειρα των Ικάρων για την εξασφάλιση της νίκης.

Σχόλιο: Οι ψηλοί "πρόδωσαν" τον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι. Τα 17 λάθη στοίχισαν στους Ικάρους. Οι "κυανοκίτρινοι" δεν αξιοποιούν την έδρα τους και ακροβατούν σε τεντωμένο σχοινί. Ο αγώνας για την αποφυγή του υποβιβασμού συνεχίζεται.

Διαιτητές: Σταματόπουλος - Πουρσανίδης - Λαζαρίδης

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 31-35 (ημ.), 50-57, 71-78

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 13 (3), Γυμνόπουλος 2, Τότσιος 15, Χόχλερ 5, Συμεωνίδης 9, Ασημάκης 10 (2), Παβλίσεβιτς 11 (1), Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 4, Παπούδας, Γεωργαντζάς.

Ολυμπιάδα (Νίκου): Μουλάκης 8 (2), Τομαράς 7 (1), Πέττας 7, Κοσάνοβιτς 30, Γεωργίτσης 6, Γκαγκαλούδης 8, Κακαρούδης 12 (2), Ορφανός, Κούρτης.

Νήαρ Ηστ - Ίκαρος / Έσπερος Καλλιθέας: 55-76

Δάφνη - Ρέθυμνο: 76-65

ΚΑΟΔ - Παγκράτι: 78-65

Αρκαδικός - Αιγάλεω: 79-78

ΟΦΗ - Ξάνθη: 123-125 δ' παρ. (79-79 κ.α.)