Κυριακή 28 Μαρτίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Μετά Bαΐων και κλάδων"

Ορφέας Νέου Σκοπού - Ελευθερούπολη: 82-73

Καλές γιορτές θα κάνουν άπαντες στον Ορφέα ύστερα από την πολύτιμη νίκη που πέτυχε η σερραϊκή ομάδα στην κρίσιμη συνάντηση με την Ελευθερούπολη. Το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ εξασφάλισε τους 2 "χρυσούς" βαθμούς έχοντας τον πρώτο λόγο όσο αφορά την υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν γρήγορα με 9-2 (7:14). Η Ελευθερούπολη όμως δεν αγχώθηκε και ισοφάρισε σε 9-9 (5:04). Εν συνεχεία οι "ασπρόμαυροι" σημείωσαν 8-0 σερί διαμορφώνοντας το 17-9, ενώ η περίοδος έκλεισε με 17-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσιούλκας με τρίποντο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (20-10, 9:30), ενώ λίγο αργότερα ο Τσινόπουλος πέτυχε το 22-10 (8:05). Όλα έδειχναν ρόδινα για τον Ορφέα, αλλά οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας έκαναν τα εύκολα δύσκολα σε ακόμη ένα παιχνίδι με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και με πρωτεργάτη τον Σιδηρόπουλο "έτρεξαν" 10-0 σερί μειώνοντας σε 22-20 (5:18), ενώ ισοφάρισαν εκ νέου σε 29-29. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο - πόντο (36-35, 40-40), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν τον ρυθμό τους και με καλάθια των Καδή, Τσιούλκα, Αρχοντίδη εξασφάλισαν προβάδισμα 8 πόντων (56-48, 1:35). Το δεκάλεπτο έληξε με 56-53 χάρη σε τρίποντο που πέτυχε από την γωνία ο Σιδηρόπουλος.

Στη τέταρτη περίοδο ο Ορφέας κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και ξέφυγε στο σκορ με 66-55 (6:50) με τον Βαλάντη Τσιούλκα να "βομβαρδίζει" το καλάθι της Ελευθερούπολης από την περιφέρεια. Οι "ασπρόμαυροι" ήταν πιο ουσιαστικοί από τους Καβαλιώτες και ο Αλέκος Καδής πέτυχε με γκολ-φάουλ το 72-57 (4:51). Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού διαχειρίσθηκε πολύ σωστά την υπέρ του κατάσταση και πανηγύρισε στο τέλος το νικηφόρο αποτέλεσμα.

- Αξίζει να σημειωθεί ότι στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού βρέθηκε ο παλιός ομοσπονδιακός προπονητής, κ. Μάκης Δενδρινός με τον οποίο στο πάγκο της η Εθνική ομάδα μπάσκετ των ανδρών είχε καταλάβει την 5η θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα το 1996. Ο κ. Δενδρινός παρακολούθησε τον γιο του να αγωνίζεται φορώντας την φανέλα της Ελευθερούπολης. Μάλιστα λίγο πριν την έναρξη της τρίτης περιόδου οι άνθρωποι του Ορφέα τίμησαν τον Έλληνα προπονητή με τον Δήμαρχο Στρυμόνα, κ. Κετσετζή να προσφέρει ανθοδέσμη στον κ. Δενδρινό.

Διαιτητές: Τζιβελεκίδου - Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-29 (ημ.), 56-53, 82-73

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 15 (4), Παπαδόπουλος 8, Θεοδώρου 4, Τσινόπουλος 6, Αρχοντίδης 12 (2), Καδής 13, Χατζηβασιλειάδης 9, Σουτζόπουλος 9, Καραμπατζιάκης 2, Καβράκης 4, Ματζιούνης, Τσιπλέκης.

Ελευθερούπολη (Καγιάογλου): Δενδρινός 6, Λαϊδής 13 (3), Κάτσικας 12 (1), Σιδηρόπουλος 11 (3), Μίκιτς 3 (1), Λουλόπουλος 2, Βογιατζάκης 1, Καρατσομπάνης 7, Ζαρωτιάδης 18, Κακλαμάνος.

Στρατώνι - Γαλαξίας Αδένδρου: 89-61

Ασβεστοχώρι - Μακεδονικός: 63-58

Ανατόλια - Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 76-74

Ιωνικός Ιωνίας - Θερμαϊκός Φλογητών: 94-73

Πευκοχώρι - Δόξα Δρυμού: 76-94

Κένταυρος Καλλικράτειας - Χαλκηδόνα: 75-69

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ελευθερούπολη: 82-73