Σάββατο 27 Μαρτίου 2010

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

"Έσπασαν καρδιές"

Ίκαροι - Ένωση Καβάλας: 71-78

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των πολυάριθμων φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας η Καβάλα κατέκτησε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι με τους Ικάρους "κλειδώνοντας" την προνομιούχο πρώτη θέση. Αναμφισβήτητα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων που πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους θεατές δείχνοντας ότι το μέλλον τους ανήκει.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι παρουσιάσθηκαν νευρικοί στο παρκέ. Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού προηγήθηκε με 5-0 (5:21) με τρίποντο του Καραμπέκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλάθια από τους Χατζηανδρέου και Χονδρόπουλο πήραν την πρωτοπορία στο σκορ (13-14) με τη λήξη της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καραμπέκης ήταν ασταμάτητος έχοντας βοήθειες και από τον Παπαδόπουλο. Οι "κυανοκίτρινοι" περιόρισαν τα ατού της Καβάλας και εξασφάλισαν προβάδισμα 10 πόντων (33-23, 1:34), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 38-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε την μέγιστη τιμή (52-40, 4:30) με τον Χορτομάρη Γ. να "πυροβολεί" έξω από την γραμμή των 6.25. Η Καβάλα όμως ανασυντάχθηκε βρίσκοντας τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα και με πρωταγωνιστή τον Γκέλιο μείωσε σε 56-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε "γκραν - γκινιόλ". Ο Καραμπέκης έκανε ό, τι καλύτερο μπορούσε προκειμένου να δώσει την πολύτιμη νίκη στους Ικάρους, αλλά ο Δημήτρης Αϊβαζίδης είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι προγήθηκαν με γκολ - φάουλ του Γκέλιου που σημείωσε το 61-62 (5:18). 2:35 πριν την εκπνοή της αναμέτρησης το σκορ ήταν 69-67 με καλάθι του Καραμπέκη. Απο εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα η Καβάλα φάνηκε περισσότερο συγκεντρωμένη και αποφασιστική φτάνοντας δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Μυλωνίδης - Βαγενίδης

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 38-27 (ημ.), 56-52, 71-78

Ίκαροι (Κοκολιός): Παρχαρίδης 4 (1), Ρίζος 4, Λαυρεντίδης 2, Χορτομάρης Σ. 4, Παπαδόπουλος 17, Καραμπέκης 29 (2), Χορτομάρης Γ. 11 (3), Τζιαμπάζης.

Ένωση (Αϊβαζίδης): Χατζηανδρέου 19 (1), Χονδρόπουλος 16 (3), Γκέλιος 24, Μπαναβάκης 4, Πιεβαλίτσα 12, Χρυσαφούδης 2, Κουκουτίνης, Μήτρουλης, Αντωνιάδης, Σιώρας.