Σάββατο 10 Απριλίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Από την κόλαση στον παράδεισο"

Ίκαροι - Δάφνη: 106-105

Ψυχάρες!!! Αγκαλιά με την παραμονή βρίσκονται οι "κυανοκίτρινοι" που μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που διήρκεσε περίπου δυόμισι ώρες λύγισαν την αντίσταση της αξιόμαχης Δάφνης στη δεύτερη παράταση. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση του μπάσκετ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ενδείκνυτο για καρδιακούς, με τις εναλλαγές των συναισθημάτων και το "χιτσκοκικό" φινάλε να αποτελούν στοιχεία του σημερινού "θρίλερ" που είχε όμως happy-end για τους Ικάρους.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμετρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν αρχικά με 2-8 (5:42). Οι Ίκαροι δεν πανικοβλήθηκαν και "έτρεξαν" 12-0 σερί (14-8, 2:05) με τον Θανάση Τοπούζη να τροφοδοτείται σωστά κοντά στο καλάθι και να εκτελεί επιτυχώς. Η περίοδος έκλεισε με 16-12.

Στο επόμενο δεκάλεπτο η απόδοση της σερραϊκής ομάδας κυμάνθηκε σε υψηλά στάνταρ "ρολάροντας" εξαιρετικά στο παρκέ και οι "κυανοκίτρινοι" κατάφεραν να ισοφαρίσουν την διαφορά της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου με το σκορ στο 30-19 (3:15) με καλάθι του Παβλίσεβιτς. Η Δάφνη όμως ανασυντάχθηκε και με πρωταγωνιστή τον Φώτη Βασιλόπουλο που "πυροβολούσε" διαρκώς από την περιφέρεια έφερε το παιχνιδι σε απόλυτη ισορροπία (33-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο έλειψε από τους αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη το καθαρό μυαλό, με τον Ντέγιαν Χόχλερ να μην βοηθάει αρκετά στον οργανωτικό τομέα, ενώ και ο Τότσιος δεν πρόσφερε τις αναμένομενες λύσεις στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη ο Βασιλόπουλος ήταν ασταμάτητος έχοντας βοήθειες και από τον Πέκοβιτς. Το σύνολο του Αλέξανδρου Ζαβού έκανε την ολική ανατροπή εξασφαλίζοντας προβάδισμα 7 και 11 πόντων αντίστοιχα (36-43, 47-55). Η περίοδος έληξε 53-63, με τον Παβλίσεβιτς από πλευράς Ικάρων να δείχνει κάποια διάθεση στον επιθετικό τομέα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει υπέρ της Δάφνης όταν ο Γιαννουλάκος πέτυχε το 60-70 (7:05). Οι Ίκαροι όμως διέθεταν τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα. Το σερραϊκό συγκρότημα βελτίωσε την άμυνά του και ο Πεχλιβάνης έφερε το παιχνίδι στον πόντο (69-70, 3:32). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 73-78 και 75-79, αλλά ο Κώστας Πεχλιβανης με "τετράποντο" (τρίποντο και 1 βολή από κερδισμένο φάουλ) ισοφάρισε σε 79-79 (1:16). Ο Βασιλόπουλος διαμόρφωσε το 79-80 με μία εύστοχη βολή και εν συνεχεία ο Γυμνόπουλος αστόχησε σε δίποντο στα 39 δευτερόλεπτα. Ο Πέκοβιτς δεν σκόραρε έξω από την γραμμή των 6.25, αλλά άστοχος ήταν και ο Τότσιος σε σουτ τριών πόντων (6"). Ο Βασιλόπουλος με 2 βολές έκανε το 79-82 (4") και η εντός έδρας ήττα έδειχνε αναπόφευκτη για τους "κυανοκίτρινους".

Το μπάσκετ όμως είναι το παιχνίδι των εκπλήξεων. Ο Πεχλιβάνης πήρε την τελευταία προσπάθεια ύστερα από την επαναφορά της μπάλας από το κέντρο. Ο φόργουορντ των Ικάρων επιχείρησε τρίποντο κερδίζοντας καθαρό φάουλ (1") και επιδεικνύοντας "ολύμπια" ψυχραιμία σημείωσε 3/3 βολές (82-82) δίνοντας το "φιλί" της ζωής στους γηπεδούχους.

Στο ξεκίνημα της παράτασης απεβλήθη ο Γυμνόπουλος που δέχθηκε τεχνική ποινή, ενώ λίγο αργότερα η Δάφνη δέχθηκε καίριο πλήγμα με την αποβολή του Βασιλόπουλου που συμπλήρωσε 5 φάουλ. Οι Ίκαροι πήραν μετά από αρκετή ώρα την πρωτοπορία στο σκορ με καλάθι του Τοπούζη που διαμόρφωσε το 84-83 (3:21). Ο Τσούτσος ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ομάδα του και πάλι στην θέση του οδηγού σημειώνοντας το 86-89 (2:27). Παρόλα αυτά οι "κυανόκτρινοι" διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ο Γιώργος Ασημάκης με τρίποντο πέτυχε το 91-89 (13"). Ο Άβαλιτς εν συνεχεία με 2 βολές ισοφάρισε σε 91-91 (11"). Στην τελευταία φάση της πρώτης παράτασης ο Τότσιος επωμίσθηκε το βάρος στην επίθεση επιχειρώντας το δίποντο, αλλά η μπάλα βρήκε στο σίδερο.

Στις αρχές της δεύτερης παράτασης απεβλήθη ο Ασημάκης, αλλά οι Ίκαροι δεν πτοήθηκαν και με πρωτεργάτη τον Φίλιππο Συμεωνίδη προηγήθηκαν με 100-93 (1:56). Το "θρίλερ" όμως δεν είχε ακόμη τελειώσει. Απόντος του Συμεωνίδη (αποχώρησε κι αυτός από το παρκέ με 5 φάουλ στο 1:16) η Δάφνη έκανε την ύστατη προσπάθεια να "κλέψει" τη νίκη. Οι Αθηναίοι πέτυχαν 7-0 σερί μείωνοντας σε 103-100 (37"), ενώ πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής με κάλαθι και φάουλ του Άβαλιτς (104-103, 37") και 2 βολές του Λόλα (106-105, 5"). Αξίζει να σημειωθεί ότι και ο Πεχλιβάνης αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

Στην τελευταία φάση της δεύτερης παράτασης οι παίκτες της Δάφνης επιχείρησαν να κάνουν φάουλ στον Τότσιο, αλλά δεν τα κατάφεραν και ο συναρπαστικός αγώνας έφτασε στο τέλος του, με τους αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να ξεσπάνε σε πανηγυρισμούς και τον κόσμο να αποθεώνει τους νικητές.

Σχόλιο από serresbasket: Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Μπράβο μάγκες! Η παραμονή είναι πλέον πολύ κοντά.

Διαιτητές: Μαχαιριανάκης - Σιόρεντας - Μήτσιου

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 33-33 (ημ.), 53-63, 82-82 (κ.α.), 91-91 (α' παρ.), 106-105 (β' παρ.)

Ίκαροι(Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 21 (3), Γυμνόπουλος 2, Τότσιος 17 (1), Ιωσηφίδης 1, Χόχλερ 7 (1), Συμεωνίδης 15, Ασημάκης 11 (1), Παβλίσεβιτς 20, Τοπούζης 12, Παπουδάς, Βοιβατόπουλος.

Δάφνη (Ζαβός): Καπερώνης, Βασιλόπουλος 28 (5), Σεφερίδης 7, Πέκοβιτς 20, Λιανός 4, Λόλας 11, Άβαλιτς 11 (2), Τσούτσος 15 (2), Γιαννουλάκος 9.

Ίκαρος/Έσπερος Καλλιθέας - Παγκράτι: 86-66

Νήαρ Ηστ - Αρκαδικός: 74-63

Ηρακλής - ΟΦΗ: 77-71

Ερμής Λαγκαδά - ΚΑΟΔ: 80-76

Ίκαροι Σερρών - Δάφνη: 106-105 β' παρ. (82-82 κ.α., 91-91 α' παρ.)

Ρέθυμνο - Αμύντας: 84-70