Πέμπτη 1 Απριλίου 2010

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήρε το ντέρμπι το Ρούπελ

Πανσερραϊκός - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 52-66

Ένα πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη χτες το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και το Σιδηρόκαστρο, με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν δίκαια τη νίκη στο σερραϊκό ντέρμπι. Η αναμέτρηση ήταν εξ' αναβολής λόγω της συμμετοχής των έφηβων αθλητών των "λιονταριών" στους προκριματικούς αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρούπελ ξεκίνησε με μεγαλύτερη διάθεση και προηγήθηκε αρχικά με 3-9. Ο Πανσερραϊκός ανασυντάχθηκε και σημείωσε 8-0 σερί εξασφαλίζοντας την πρωτοπορία στο σκορ με 11-9, ενώ η περίοδος έκλεισε με 19-20.

Στο επόμενο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να εξασφαλίσει σημαντική διαφορά, με το συγκρότημα του Κοσμά Ιωαννίδη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων (26-30, 29-34). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 31-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει υπέρ του Σιδηροκάστρου με το σκορ στο 34-43, αλλά τα "λιοντάρια" του Βασιλη Χρυσανθίδη δεν τα παράτησαν και με πρωτεργάτη τον Χατζή μείωσαν στο καλάθι (43-45), ενώ η περίοδος έληξε με 43-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ρούπελ ήταν κυρίαρχο στο παρκέ και ο Δημήτρης Τσανάκας ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (47-57, 6:11). Οι γηπεδούχοι έδειξαν καταβεβλημένοι από την κούραση έχοντας και την απουσία του Τράκα. Ο Γιαβρόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 51-64 (2:25) "σφραγίζοντας" τη σπουδαία νίκη του Σιδηροκάστρου.

Διαιτητές: Νέδογλου - Δαρνάκας

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 31-36 (ημ.), 43-47, 52-66

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Σταμπουλής 8 (1), Γεωργιανός 9, Εμμανουήλ 7 (1), Αγάλου - Λωρίτης 6, Χατζής 16 (1), Χατζηανδρεόυ 5, Πεταλωτής, Σοφιανίδης, Τεπεκιτζής, Τριάντης.

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Μπουτάκογλου 2, Τερζής 5 (1), Τσανάκας 6, Ιντζές 6 (1), Γιαβρόπουλος 20 (2), Αβραμίδης 8 (1), Κατσικάς 13 (1), Μάτκαρης 6.