Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ακόμη πιο κοντά στην παραμονή

Ορφέας Ν. Σκοπού - Γαλαξίας Αδένδρου: 83-76

Νίκη που μπορεί να αποδειχθεί σωτήρια σημείωσε ο Ορφέας επί του μαχητικού Γαλαξία. Αμφότερες οι ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τέλους το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος παίζοντας με πάθος, αλλά το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού φάνηκε πιο αποφασιστικό και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο παρκέ και βρέθηκαν να προηγούνται με 14-8 (4:30) και 18-10 (2:35). Η άμυνα ζώνης του Ορφέα μπλόκαρε τον Γαλαξία και ο Ματζιούνης με τρίποντο διαμόρφωσε το 24-15 (1:01). Οι αθλητές όμως του Ορφέα βάλθηκαν να χαλάσουν την καλή εικόνα που παρουσίασαν στον αγωνιστικό χώρο και οι φιλοξενούμενοι άδραξαν την ευκαιρία και "έτρεξαν" 8-0 σερί με εκτελεστή τον Ρούζιο μειώνοντας σε 24-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιάννη Πολίτη πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με 29-30 (7:40). Ο Αρχοντίδης ήταν "ζεστός" πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους (35-30, 6:52), αλλά στην αντίπερα όχθη ο Δεληπατλίδης ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι (35-36, 5:06). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-43, με τους Τσάϊκο και Δεληπατλίδη από πλευράς Γαλαξία να έχουν συμπληρώσει 4 φάουλ.

Μέχρι σχεδόν τα μισά της τρίτης περιόδου οι "ασπρόμαυροι" διατηρούσαν ελαφρύ προβάδισμα (50-47, 6:38) χάρη στις ενέργειες του Αρχοντίδη. Ο Ορφέας όμως αντί να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα μέσα στη ρακέτα μια και ο αντίπαλος έπαιζε δίχως κλασικό πεντάρι αναλώθηκε σε σουτ από την περιφέρεια. Ο Ελευθεριάδης ανέλαβε δράση για τον Γαλαξία και έφερε τα πανω κάτω. Ο νεαρός φόργουορντ έκανε θραύση με τις διεσδύσεις του και το δεκάλεπτο έκλεισε με 57-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξένουμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα (63-68, 5:23), αλλά η σερραϊκή ομάδα ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Χατζηβασιλειάδη και ισοφάρισε σε 68-68 με καλάθι και φάουλ του Σουτζόπουλου. 4 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Παπαδόπουλος δέχθηκε τεχνική ποινή από τον κ. Καρακατσανίδη, ο οποίος θεώρησε ότι ο παίκτης του Ορφέα έκανε κίνηση για να χτυπήσει με αγκωνιά αθλητή του Γαλαξία. Τα πνεύματα οξύνθηκαν προς στιγμή, αλλά το παιχνίδι συνεχίσθηκε κανονικά, με τον Παπαδόπουλο να αποβάλλεται τελικά με 5 φάουλ.

Κι ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (70-69, 73-72), στο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ο Αλέκος Καδής που στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης ήταν "ωσεί παρών" έκανε το καθήκον του. Ο γκαρντ των "ασπρόμαυρων" με τρίποντο αύξησε την διαφορά στο +6 (78-72, 52''), ενώ λίγο αργότερα με δύο βολές πέτυχε το 80-73 (27"). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχόμενα φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο, αλλά οι "ασπρόμαυροι" ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Καρακατσανίδης - Ταρενίδης

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 43-43 (ημ.), 57-62, 83-76

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 14 (2), Παπαδόπουλος 5 (1), Τσινόπουλος 6, Αρχοντίδης 16 (1), Καδής 10 (2), Ματζιούνης 8 (1), Χατζηβασιλειάδης 11, Σουτζόπουλος 13 (1), Καβράκης, Θεοδώρου.

Γαλαξίας (Πολίτης): Σπανός 2, Κατσιάνος 3 (1), Ρούζιος 17 (3), Ελευθεριάδης 18, Παπαδημητρίου 11, Κράμπης 6 (2), Καλπακτσής 10, Δεληπατλίδης 9, Τσάϊκος, Πλατανίτης.

Κένταυρος Καλλικράτειας - Θερμαϊκός Φλογητών: 100-71

Ανατόλια - Μακεδονικός: 73-56

Ασβεστοχώρι - Στρατώνι: 62-59

Πευκοχώρι - Ελευθερούπολη: 74-86

Ιωνικός Ιωνίας - Κεραυνός Ωραιοκάστρου: 74-68

Χαλκηδόνα - Δόξα Δρυμού: 65-42