A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λύγισαν στο Ηράκλειο

ΟΦΗ - Ίκαροι: 78-69

"Χαμηλή πτήση" για τους Ικάρους στη Κρήτη, οι οποίοι ηττήθηκαν στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ. Χρήζει βέβαια αναφοράς το γεγονός ότι οι "κυανοκίτρινοι" στερήθηκαν των υπηρεσιών του Κώστα Τότσιου. Ο πρώτος σκόρερ της σερραϊκής ομάδας δεν κατάφερε να αγωνισθεί σε αυτό το κρίσιμο παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" ξεκίνησαν στη βασική πεντάδα με τους Χόχλερ, Παπούδα, Πεχλιβάνη, Ασημάκη και Συμεωνίδη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-5 (4:20) με καλάθια του Μπάρδα, εκμεταλλευόμενοι και τα αρκετά λάθη στα οποία υπέπεσαν οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη. Οι Ίκαροι όμως άσκησαν ασφυκτική πίεση και ο Γεωργαντζάς μείωσε στον πόντο (11-10). Ο Δελατόλας πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες στους Κρητικούς και η περίοδος έκλεισε με 19-14, αφού οι διαιτητές θεώρησαν εκπρόθεσμο το τρίποντο του Γυμνόπουλου.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σερραϊκό συγκρότημα δεν απέφυγε και πάλι τα λάθη δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ με 26-18. Ο Πεχλιβάνης επιχείρησε να μειώσει την διαφορά διαμορφώνοντας το 28-24 (3:50) με εύστοχο τρίποντο. Απο εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα ο ΟΦΗ ήταν καταιγιστικός και οι Βαγενάς - Συριστατίδης με δυο σερί τρίποντα ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (36-25, 1:11), ενώ ο Σουφλιάς με καλάθι και φάουλ πέτυχε το 39-27 που ήταν και το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο o Παβλίσεβιτς αποτέλεσε την πιο αξιόπιστη επιθετική λύση των "κυανοκίτρινων". Οι φιλοξενούμενοι "ψαλίδισαν" την διαφορά (41-35) με περιφερειακά σουτ από τους Παβλίσεβιτς - Γεωργαντζά. Οι διαιτητές "έπαιξαν έδρα" χρεώνοντας με φάουλ τους παίκτες των Ικάρων και ο ΟΦΗ πολύ γρήγορα κέρδισε το μπόνους των ελεύθερων βολών. Το σύνολο του Βαγγέλη Βλάχου απέκτησε εκ νέου προβάδισμα 11 πόντων με τρίποντο του Βαγενά (48-37, 2:21), αλλά η σερραϊκή ομάδα σημείωσε 7-1 σερί και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 49-44.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Συριστατίδης πέτυχε το 59-50, ενώ λίγο αργότερα ο Γκάμπρανς με τρίποντο έκανε το 62-52. Οι Ίκαροι δεν τα παράτησαν εξαπολύοντας την τελική τους αντεπίθεση και ο Πεχλιβάνης μείωσε σε 65-59 (3:20). Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ δεν πανικοβλήθηκε και ο Σουφλιάς με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 73-63 (1:30) βάζοντας "ταφόπλακα" στις ελπίδες των "κυανοκίτρινων" για την κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου αγώνος.

Διαιτητές: Διαμαντής - Νικολούλης - Παντελίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-27 (ημ.), 49-44, 78-69

ΟΦΗ (Βλάχος) : Τσερκιτζόγλου, Καρακωνσταντάκης, Δελατόλας 10, Χουλιάρας, Μπάρδας 17 (2), Βαγενάς 8 (1), Παναγάκης 2, Δανιήλ 2, Χαλκιαδάκης 4, Γκάμπρανς 9 (1), Σουφλιάς 13, Συριστατίδης 13 (2).

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης) : Πεχλιβάνης 10 (2), Γυμνόπουλος 7, Γεωργαντζάς 10 (2), Ιωσηφίδης, Παπούδας 2, Χόχλερ 2, Συμεωνίδης 9, Ασημάκης 7 (1), Παβλίσεβιτς 11 (1), Βοϊβατόπουλος, Τοπούζης 11.

Αρκαδικός - Ηρακλής: 69-75

ΚΑΟΔ - Νήαρ Ηστ: 89-83

ΟΦΗ - Ίκαροι Σερρών: 78-69

Αμύντας - Δάφνη: 70-75