Σάββατο 29 Μαΐου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3Οη ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Σπαθάτη" παραμονή

Ίκαροι - Ξάνθη: 81-62

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσαν τη φετινή τους παρουσία στο πρωτάθλημα της Α2 οι Ίκαροι που επιβλήθηκαν της Ξάνθης στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, εξασφάλιζοντας αυτόματα την παραμονή στην κατηγορία. Ο στόχος που είχε τεθεί από το ξεκίνημα της προετοιμασίας του Αυγούστου επετεύχθη και το καρδιοχτύπι έλαβε τέλος για τους προπονητές, τους αθλητές, τους διοικούντες και τους φιλάθλους που στο χτεσινό παιχνίδι έδωσαν βροντερό "παρών" στο γήπεδο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" παρουσιάσθηκαν νευρικοί με το σκορ να κυμαίνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα (6-3, 5:28). Η είσοδος του Γυμνόπουλου στο παρκέ λειτούργησε θετικά, αφού ο έμπειρος πλέι-μέϊκερ οργάνωσε με μαεστρία το παιχνίδι των Ικάρων και το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη ρόλαρε καλύτερα και ξέφυγε στο σκορ με 13-5 (3:27) χάρη σε καλάθι του Συμεωνίδη. Η Ξάνθη τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στη δυνατή άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι από την πλευρά τους συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και ο Κώστας Τότσιος με εξαιρετικές ενέργειες αύξησε την διαφορά στο +12 (19-7, 1:38). Η περίοδος έκλεισε με 19-9.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ζόρισαν τους "κυανοκίτρινους" με τον Παναγιωτόπουλο να προσφέρει πολύτιμους πόντους στην ομάδα του. Οι Θρακιώτες μείωσαν σε 19-15 (8:40) και 24-18 και μέχρι τα μισά της περιόδου το ματς ήταν ντέρμπι. Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα οι Ίκαροι ανέβασαν την απόδοσή τους βρίσκοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια (Τότσιος - Πεχλιβάνης), όσο και μέσα στη ρακέτα (Συμεωνίδης) και το σκορ έγινε 34-21 (3:31). Η περίοδος έληξε με 41-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ξάνθη έκανε προσπάθειες έτσι ώστε να μείνει "ζωντανή" στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνος (44-35, 6:18), αλλά οι Ίκαροι ήταν καταιγιστικοί. Οι "κυανοκίτρινοι" σημείωσαν 16-1 σερί με τον Χάρη Βοϊβατόπουλο να "πλήγώνει" την παλιά του ομάδα και η διαφορά "εκτοξεύθηκε" στο +24 (60-36, 2:52). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 64-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους θεατές και ο ασταμάτητος Κώστας Τότσιος διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα των Ικάρων (77-48, 5:00). Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης έκανε αρκετές αλλάγες (Ιωσηφίδης, Παπούδας, Καραμπέκης, Ασημάκης, Βοϊβατόπουλος ήταν στη βασική πεντάδα), με τον κόσμο να πανηγυρίζει στις κερκίδες του κλειστού γυμναστήριου για τη δίκαιη νίκη των Ικάρων και την εξίσου δίκαιη παραμονή τους στην Α2.

Σχόλιο από serresbasket: Τέλος καλό όλα καλά! Μπράβο μάγκες...

- Άτυχος στάθηκε ο Μίλος Παβλίσεβιτς. Ο Σέρβος καλαθοσφαιριστής τραυματίσθηκε στη διάρκεια της πρώτης περιόδου (υπέστη τράβηγμα) και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Παβλίσεβιτς ανέφερε ότι πονούσε στο ίδιο σημείο (ισχίο) που είχε τραυματισθεί στην αρχή της σεζόν. Περαστικά...

- Από τον χθεσινό αγώνα απουσίασε ο Κώστας Γεωργαντζάς. Στον Καρδιτσιώτη αθλητή χορηγήθηκε άδεια προκειμένου να παρευρεθεί στο γάμο της αδελφής του.

Διαιτητές: Γκούμας - Πουρσανίδης - Παπαδόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 41-29 (ημ.), 64-42, 81-62

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης):Πεχλιβάνης 13 (3), Γυμνόπουλος 3 (1), Τότσιος 17, Καραμπέκης 2, Παπούδας 4, Συμεωνίδης 9, Ασημάκης 10 (2), Βοϊβατόπουλος 13 (1), Τοπούζης 10, Ιωσηφίδης, Χόχλερ, Παβλίσεβιτς.

Ξάνθη (Λεμονίδης): Παναγιωτόπουλος 17 (2), Χρήστου 11, Ιωακειμίδης 2, Στεφανίδης 2, Μαρουλλάκης 2, Γιελενιτς 1, Αναγνωστόπουλος 6, Νησιώτης 10, Καραγεωργίου 11, Σπανός, Κουκουράβας.

Νήαρ Ηστ - Ολυμπιάδα Πατρών: 94-82

Ερμής Λαγκαδά - Ερμής/Περάματος: 78-71

Αρκαδικός - ΚΑΟΔ: 78-69

Ίκαρος/Έσπερος Καλλιθέας - Αμύντας: 76-81