Κυριακή 9 Μαΐου 2010

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στο χείλος του γκρεμού

Oρφέας Ν. Σκοπού - Στρατώνι: 67-83

Το πικρό ποτήρι της ήττας γεύτηκε ο Ορφέας που δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Στρατωνίου. Το συγκρότημα από την Χαλκιδική ήταν ανώτερο στο παρκέ εξασφαλίζοντας τη νίκη και παράλληλα την άνοδο στη Β' Εθνική. Στον αντίποδα η θηλιά έσφιξε για τα καλά στο λαιμό της σερραϊκής ομάδας που καλείται να ανασυνταχθεί άμεσα και να προετοιμασθεί κατάλληλα για τον τελικό της χρονιάς με το κολέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη την επόμενη Κυριακή .

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου αμφότεροι οι αντίπαλοι παρουσιάσθηκαν νευρικοί και άστοχοι. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (8-6, 13-11), με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν τις λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης του Ορφέα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο με πρωτεργάτη τον Καδή οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν την διαφορά στο +7 (27-20, 6:12) και όλα έδειχναν να πηγαίνουν πρίμα για τους γηπεδούχους. Σε εκείνο όμως το κρίσιμο χρονικό σημείο της συνάντησης ο Ντισλής ανέλαβε δράση για το Στρατώνι. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων "πυροβολούσε" από την περιφέρεια, ενώ και ο Δασκαλόπουλος έκανε ζημιά μέσα στη ρακέτα. Το σύνολο του Δημήτρη Μύθου σημείωσε 12-4 σερί κάνοντας την ολική ανατροπή με τρίποντο του Ντισλή που πέτυχε το 31-32 (1:32). Ο Ορφέας απώλεσε το σημαντικό πλεονέκτημα που είχε και το δεκάλεπτο έκλεισε με 36-37.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με το συγκρότημα του Παναγιώτη Σπανού να προηγείται με 45-43 (5:24). Ο Ντισλής όμως ήταν ασταμάτητος και με αλλεπάλληλα εύστοχα τρίποντα συνέβαλε τα μέγιστα έτσι ώστε το Στρατώνι να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 47-54 (2:20), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 50-56.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Τσιούλκας με σουτ έξω από τα 6.25 μείωσε σε 53-56. Αυτή όμως η αντίδραση όπως απεδείχθη ήταν παροδική αφού εν συνεχεία από πλευράς Ορφέα κυριάρχησε το άναρχο μπάσκετ, με τους "ασπρόμαυρους" να μην έχουν την απαιτούμενη συγκέντρωση. Το Στρατώνι έφερε το παιχνίδι για τα καλά στα μέτρα του και επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο κυκλοφορώντας εξαιρετικά την μπάλα. Συν τοις άλλοις ο Παπαδόπουλος αποβλήθηκε από τους διαιτητές με ντισκαλιφιέ (5:03) για χτύπημα στον Πιπιλιάρη.

Ορισμένα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών εκνεύρισαν τους "θολωμένους" παίκτες της σερραϊκής ομάδας, αλλά και τον Παναγιώτη Σπανό, ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Ντισλής με δυο βολές "εκτόξευσε" την διαφορά στο +14 (60-74, 2:33). Ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χώρα και με την ολοκλήρωσή του το προπονητικό τιμ και οι αθλήτές των φιλοξενούμενων έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας την άνοδό τους στη Β' Εθνική. Στην αντίπερα όχθη επικρατούσε κατήφεια και προβληματισμός. Η ζωή συνεχίζεται...

* Άτυχος στάθηκε ο Ματζιούνης που τραυματίσθηκε στη μύτη κατά τη διάρκειας της τρίτης περιόδου σε φάση με αντίπαλο αθλητή και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι.

Διαιτητές: Μιχελής - Σαλικίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-37 (ημ.), 50-56, 67-83

Ορφέας (Σπανός): Τσιούλκας 3 (1), Παπαδόπουλος 10 (1), Θεοδώρου 8 (2), Γκαβανόζης 2, Καδής 21 (2), Χατζηβασιλειάδης 10, Σουτζόπουλος 8, Καβράκης 5, Αρχοντίδης, Τσινόπουλος, Ματζιούνης, Καραμπατζιάκης.

Στρατώνι (Μύθου): Πιπιλιάρης 12, Τιλλ 7 (1), Μακρίδης 11, Ντισλής 31 (7), Νούκαρης 6 (2), Κοτζαγιάννης 4, Δασκαλόπουλος 12, Πεγιάς, Μπούλης.