Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2010

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρο πέρασμα

ΑΕΚ Άργους - Ίκαροι: 71-77

Τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στη δεύτερη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισαν οι Ίκαροι, οι οποίοι υπερκέρασαν έστω και δύσκολα το εμπόδιο της ΑΕΚ Άργους.

Η σερραϊκή ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 12 πόντων στην εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου και με 10 στην επανάληψη, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο προπονητής των γηπεδούχων "βραχυκύκλωσε" τους "κυανοκίτρινους".

Οι Πελοποννήσιοι με αντεπίθεση διαρκείας βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 71-70 δύο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι αθλητές όμως του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δύο σερί εύστοχα τρίποντα (Πεχλιβάνης - Κακαρούδης) το σερραϊκό συγκρότημα βρέθηκε στο +5 (71-76) "κλειδώνοντας" την πρόκριση.

Την Κυριακή οι Ίκαροι θα αντιμετωπίσουν τη Δόξα Λευκάδας εκτός έδρας, η οποία επιβλήθηκε του Διαγόρα Ρόδου με 57-48.

Διαιτητές: Μπίκας - Καραβίτης

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-39 (ημ.), 48-55, 71-77

ΑΕΚ Άργους (Οικονομάκης): Παπαντωνίου 16 (3), Λάππας 5, Πολυζωγόπουλος 3 (1), Πατεράς 8 (1), Οικονομάκης 10 (2), Κοψαύτης 21 (2), Κασαμπαλής 3, Μελεούνης 5, Δελλής, Βούρδουλας.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 9 (3), Τέρπος 1, Κουκάς 8, Παβλίσεβιτς 5 (1), Καμπερίδης 13 (3), Κακαρούδης 20 (1), Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 19, Ιωσηφίδης.