Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου 2010

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Ελευθερούπολη τη νίκη, ο Ορφέας τις εντυπώσεις

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα του Green Basket 2010. Ελευθερούπολη και Κένταυρος Καλλικράτειας επιβλήθηκαν των Ορφέα Νέου Σκοπού (72-63) και Τιτάνων Δράμας (55-47) αντίστοιχα, εξασφαλίζοντας έτσι τη συμμετοχή τους στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί σήμερα στις 6.30 μ.μ.

Αναφορικά με την αναμέτρηση ανάμεσα στον "οικοδεσπότη" Ορφέα και την Ελευθερούπολη, το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού "έκλεψε" τις εντυπώσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" είχαν ως κινητήριο μοχλό τον Σουλούγκα, με τον Γιάννη Παπαδόπουλο να βοηθάει κι αυτός στο σκοράρισμα με περιφερειακά σουτ. Στην αντίπερα όχθη ο Μάκης ήταν η πιο αξιόπιστη λύση της Γ.Σ.Ε στην επίθεση και η περίοδος έληξε 19-22.

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο Ορφέας πήρε την πρωτοπορία στο σκορ (29-28, 5:27) με πρωταγωνιστή τον Χατζηπέτρου που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για το αντίπαλο καλάθι. Η περίοδος έκλεισε με 38-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο σέντερ των ομάδων, Χατζηπέτρου και Ζαρωτιάδης σκόραραν διαρκώς, με το σερραϊκό συγκρότημα να εξασφαλίζει διαφορά 7 πόντων (52-45, 3:00) περιορίζοντας σημαντικά τα ατού της Ελευθερούπολης. Η περίοδος τελείωσε με 54-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σουτζόπουλος με τρίποντο σημείωσε το 59-49 (9:05). Ο Ορφέας φάνηκε να έχει την εικόνα του νικητή με το σκορ στο 61-53 (6:45). Απο εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα οι Καβαλιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στον αγωνιστικό χώρο. Η Γ.Σ.Ε "εγκλώβισε" τους γηπεδούχους στην άμυνά της, "τρέχοντας" 15-0 σερί! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 61-68 (59") και κατέκτησαν τη φιλική νίκη.

Διαιτητές: Τατούδης - Οικονόμου

Ορφέας (Σπανός): Παπαδόπουλος Χ. 2, Παπαδόπουλος Ι. 9 (3), Καρακώστας 2, Μαντζιάρης 2, Σουλούγκας 11 (2), Τσινόπουλος 3, Χατζηπέτρου 18, Σουτζόπουλος 10 (2), Κούτρης 6, Τσιμπλέκης, Ματζιούνης, Λαδιάς, Καραμπατζιάκης.

Ελευθερούπολη (Καγιάογλου): Δενδρινός 4, Στεφανίδης 6, Σιδηρόπουλος 9 (1), Μάκης 13, Κουμλέλης 9, Λαϊδής 3 (1), Καρατσοπάνης 10, Ζαρωτιάδης 18, Παυλίδης, Κακλαμάνος, Τσομπουλτής.