ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μέτρησε η εμπειρία

Α.Ο.Σ - Ολύμπια Λάρισας: 58-50

Ξεκίνημα με το δεξί πραγματοποίησε το "τριφύλλι" στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της νέας σεζόν, επικρατώντας της Ολύμπια Λάρισας για το θεσμό του Κυπέλλου στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.  Η σερραϊκή ομάδα κατά διαστήματα έπαιξε καλό μπάσκετ, με τις έμπειρες Μαραγκού - Τζιαμπάζη να βγάζουν στο τέλος τα "κάστανα από τη φωτιά".

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλές προηγήθηκαν αρχικά με 2-6 (7:08), αλλά εν συνεχεία οι γηπεδούχες βρήκαν ρυθμό στο παρκέ πετυχαίνοντας 9-0 σερί (11-6, 4:49). Η Μαραγκού ήταν ασταμάτητη στην επίθεση και η περίοδος έκλεισε 22-14, με την 29 χρονη αθλήτρια να έχει στο ενεργητικό της 13 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ κρατούσε πάντοτε τα ηνία του αγώνα (27-19, 31-22) και οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-23.

Στη τρίτη περίοδο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή +13 (40-27, 4:37). Το "τριφύλλι" φάνηκε να βαδίζει σε μια εύκολη νίκη διατηρώντας απόσταση ασφαλείας από την Ολύμπια (43-34, 2:10), αλλά οι φιλοξενούμενες δεν κατέθεσαν τα "όπλα". Το νεανικό συγκρότημα του Σάββα Αραπατσάνη ανασυντάχθηκε και η Ολύμπια μείωσε σε 43-41 με καλάθια της Λέκκα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμες αναθάρρησαν για τα καλά, ενώ στην αντίπερα όχθη οι παίκτριες των Μάρκου-Κηρύκου δεν είχαν καθαρό μυαλό στις προσπάθειές τους. Έτσι η Ολύμπια κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ με ωραία ενέργεια της Παπαστεργίου, η οποία διαμόρφωσε το 48-49 (4:54).

Μαραγκού και Τζιαμπάζη πήραν την ομάδα στις πλάτες τους σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο και ο Α.Ο.Σ εξασφάλισε προβάδισμα 5 πόντων (54-49, 3:28). Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Το τεχνικό τιμ των γηπεδούχων έκανε διαρκώς αλλαγές προκειμένου η πλάστιγγα να γείρει οριστικά υπέρ του "τριφυλλιού" και η Τόγα ήταν αυτή που "κλείδωσε" την πρόκριση σημειώνοντας το 56-50 32 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα.

Την επόμενη Κυριακή στις 10 Οκτωβρίου ο Α.Ο.Σ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας για την δεύτερη αγωνιστική του Κυπέλλου είτε την Πυλαία είτε το Νέο Ρύσιο (η συνάντηση θα λάβει χώρα την προσεχή Τετάρτη).

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ντούρας

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 33-23 (ημ.), 45-41, 58-50

Α.Ο.Σ (Κηρύκος - Μάρκου): Μαραγκού 30 (2), Τόγα 6, Τζιαμπάζη 15 (4), Λαδοπούλου 2, Καλογιάννη 5, Ιωαννίδου, Παπανικολάου, Καραγιαννίδου, Πιττάκη.

Ολύμπια (Αραπατσάνης): Βαμβακίδου 6 (2), Λέκκα 19 (1), Καπνιά 9, Φλέγγα 3 (1), Παπαστεργίου 6, Θεοφανάκη 2, Μίχα 5, Γοργολή, Τσιαμούρα, Καραλευθέρη.