Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Να περάσει ο επόμενος

Ίκαροι - Αμύντας Δάφνης: 81-74

Διπλασίασαν τις επιτυχίες τους οι Ίκαροι στο πρωτάθλημα αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα στην σημερινή αναμέτρηση με τον Αμύντα. Οι "κυανοκίτρινοι" ίδρωσαν αρκετά για να λυγίσουν την σθεναρή αντίσταση που προέβαλαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά τέλος καλό όλα καλά για την σερραϊκή ομάδα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα από το συγκρότημα του Κώστα Σορώτου. Οι Αθηναίοι έδειξαν καλά διαβασμένοι και κατάφεραν να εξασφαλίσουν προβάδισμα 7 πόντων (18-25).

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Ίκαροι πάλεψαν προκειμένου να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και η περίοδος έληξε με 39-40. Καμπερίδης (9 π.), Συμεωνίδης (8 π.) και Παβλίσεβιτς (9 π.) σήκωσαν το βάρος στην επίθεση για τους "κυανοκίτρινους", ενώ στην αντίπερα όχθη Παπαργυρόπουλος (11 π.) και Σαμοθράκης (13 π.) ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες του Κώστα Σορώτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη περιόρισε τα λάθη του, έπαιξε καλύτερο μπάσκετ και κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα με 62-61.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ίκαροι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν στο +7 δύο λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να διεκδικήσουν εκ νέου τη νίκη, αλλά ευτυχώς για τους "κυανοκίτρινους" οι αντίπαλοι αστόχησαν σε κρίσιμο λέι-απ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι σκόραραν "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Διαιτητές: Μπήτης - Τζαφλέρης - Νικολούλης

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 39-40 (ημ.), 62-61, 81-74

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Τοπούζης 12, Τότσιος 13 (1), Κουκάς 4, Καμπερίδης 14 (2), Συμεωνίδης 9, Κακαρούδης 13 (1), Παβλίσεβιτς 12 (2), Βοϊβατόπουλος 4, Πεχλιβάνης, Ιωσηφίδης.

Αμύντας (Σορώτος): Μπάρμπας 3 (1), Βιδάλης 11 (1), Μούκας 2, Μπούτρος 7, Σαμοθράκης 19 (1), Παπαργυρόπουλος 13 (1), Κουκουνιάς 6, Βαρδάβας 6, Τζέμης 7, Δορκοφίκης, Ζούπας, Παγώνης.

Ολυμπιάδα Πατρών – Ρέθυμνο: 84-82‏

Λαύριο – ΚΑΟΔ: 77-70

ΑΕΚ Άργους – Πανερυθραϊκός: 80-75 παρ. (71-71 κ.α.)

Πανελευσινιακός – Αρκαδικός: 77-63