Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πικρό φινάλε

Πιερικός/Αρχέλαος - Ίκαροι: 83-81

Την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα υπέστησαν οι Ίκαροι στην Κατερίνη από τον Πιερικό/Αρχέλαο. Οι "κυανοκίτρινοι" με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη "άγγιξαν" την τρίτη συνεχόμενη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25-20. Στην επόμενη περίοδο οι "κυανοκίτρινοι" προσπαθούσαν να βρουν την αγωνιστική τους ταυτότητα στο παρκέ δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στην αντίπερα όχθη οι Κατερινιώτες έχοντας επιβάλλει το ρυθμό τους στο γήπεδο και αντλώντας δύναμη από τους φιλάθλους τους κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στο +13 (45-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι παρουσιάσθηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο κάνοντας την ολική επαναφορά με πρωτεργάτες τους Τότσιο - Κακαρούδη. Η περίοδος έκλεισε με 61-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η συνάντηση εξελίχθηκε σε "θρίλερ", αφού κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατόρθωσε να εξασφαλίσει σημαντικό προβάδισμα και οι λεπτομέρειες έκριναν τον νικητή του παιχνιδιού. Ο Πιερικός/Αρχέλαος ευτύχησε να ευστοχήσει σε μια καθοριστική φάση διαμορφώνοντας το 83-81, ενώ στα εναπομείναντα 14 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης οι "κυανοκίτρινοι" έκαναν την κομπίνα που υπέδειξε ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο στο σουτ που επιχείρησε ο Κακαρούδης και οι φιλοξενούμενοι γεύτηκαν το πικρό ποτήρι της ήττας.