Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάθηκαν στη μετριότητα

KAOΔ - Ίκαροι: 69-62

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι Ίκαροι στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ. Οι "κυανοκίτρινοι" δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και οι Δραμινοί εξασφάλισαν τη νίκη στο μακεδονικό ντέρμπι.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις προθέσεις τους αποκτώντας αρχικά προβάδισμα  5 πόντων (9-4), ενώ η περίοδος έκλεισε με νταμπλ σκορ (20-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Φώτη Τακιανού διατηρούσε απόσταση ασφαλείας από τους Ικάρους (26-17). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την άμυνά τους, αλλά τελικά οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τους Σερραίους να βρίσκονται στο -8 (36-28).

Στην τρίτη περίοδο ο ΚΑΟΔ ήταν κυρίαρχος στο παρκέ κόντρα στους προβληματικούς "κυανοκίτρινους" και το δεκάλεπτο έληξε με 56-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την τελική διαφορά εκμεταλλευόμενο και την χαλαρότητα των Δραμινών.

Σχόλιο από serresbasket: Δίχως να έχουν ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση οι Ίκαροι υπέκυψαν στους γείτονες. Πάμε για τη νίκη με το Ρέθυμνο.

Διαιτητές: Διαμαντής - Ταρενίδης - Μήτσιου

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 36-28 (ημ.), 56-38, 69-62

ΚΑΟΔ (Τακιανός): Βουκαντίνοφ 13 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Χούμας 8, Κιτσούλης 6, Μπένας 4, Σουρλής 12 (1), Τσαμάτος 3, Γιοβάνοβιτς 11, Πανάρας.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Τότσιος 22 (3), Καμπερίδης 13, Κακαρούδης 8 (1), Τοπούζης 12, Παβλίσεβιτς 4, Βοϊβατόπουλος 3, Τεβετζίδης, Κουκάς, Πεχλιβάνης, Ιωσηφίδης.

ΚΑΟΔ - ΙΚΑΡΟΙ: 69-62

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ: 82-80 (74-74 κ.α.)

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΝΗΑΡ ΗΣΤ: 99-85

ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ: 70-82