Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Έσπασαν" καρδιές

Ίκαροι - Ρέθυμνο: 79-78

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας ανάμεσα στους Ικάρους και το Ρέθυμνο. Ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι και στο τέλος να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη των "κυανοκίτρινων" επί των αξιόμαχων Κρητικών.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ (6-5, 9-7, 14-11, 14-17, 22-19) με τους Κακαρούδη (8π.) και Κουκά (7 π.) να προσφέρουν λύσεις στην επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λάτοβις (10π.) έκανε "θραύση" στη ρακέτα. Η περίοδος έκλεισε 25-23, με τον Ιωσηφίδη να πετυχαίνει τρίποντο με ταμπλό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν νευρικοί και υπέπεσαν σε λάθη, με τον Τότσιο να παραμένει άποντος μέχρι το 16' όντας ασφυκτικά μαρκαρισμένος από τους Ρεθυμνιώτες. Ο Χαρισμίδης ανέλαβε δράση στο "ζωγραφιστό" και το σύνολο του Στέργιου Κουφού προηγήθηκε με 33-38 (3:45). Το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη κατάφερε να βάλει "φρένο" στους φιλοξενούμενους και ο Κακαρούδης έφερε το ματς στον πόντο (40-41, 1:52), ενώ η περίοδος έληξε 40-42.

Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο το Ρέθυμνο συγκέντρωσε 20 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 11 (!) ήταν επιθετικά (13 συνολικά "σκουπίδια" μάζεψαν οι γηπεδούχοι), πραγματοποίησε 6 κλεψίματα, ενώ οι Ίκαροι είχαν 8 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" έπαιξαν άμυνα ζώνης, η οποία είχε ευεργετικά αποτελέσματα, αφού οι Κρητικοί υποχρεώθηκαν να σουτάρουν διαρκώς έξω από την γραμμή των 6.75. Οι Σερραίοι μπήκαν στη θέση του οδηγού με τον Συμεωνίδη να σημειώνει το 51-49 (4:00) με εντυπωσιακό κάρφωμα. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 59-54 (22''), αλλά ο Τσόχλας με τρίποντο έκανε το 59-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η "μηχανή" των Ικάρων πήρε μπρος για τα καλά και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6, 67-61 (4:57) και 70-64 (3:36). Το Ρέθυμνο όμως αντεπιτέθηκε πετυχαίνοτας 1-8 σερί με "φαρμακερά" τρίποντα από τους Κυριακόπουλο - Μαγκουνή και ο Λάτοβιτς με βολές έκανε το 71-72 (1:51).

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα το ματς έγινε ρώσικη ρουλέτα. Ο Κακαρούδης σημείωσε το 73-72, ο Γκρούντμπεργκ αστόχησε σε τρίποντο και ο Τότσιος με φανταστική ενέργεια έκανε το 75-72 (1:06). Ο Κυριακόπουλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 75-75 (52"). Οι "κυανοκίτρινοι" πήραν και πάλι το προβάδισμα με παλικαρίσιο καλάθι του Καμπερίδη (77-75, 37"), αλλά ο Τσόχλας "πάγωσε" το κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων όταν σημείωσε το 77-78 (15") με εύστοχο σουτ τριών πόντων.

Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης κάλεσε τάιμ-άουτ και εν συνεχεία ο Κουκάς εφόρμησε στην αντίπαλη ρακέτα, αλλά ο Λάτοβιτς έκοψε την προσπάθεια του πρώην συμπαίκτη του. Αυτός όμως που "σκότωσε" την παλιά του ομάδα ήταν ο Κώστας Κακαρούδης που σαν από μηχανής Θεός μάζεψε την μπάλα στην εξέλιξη της φάσης και πέτυχε το καθοριστικό δίποντο (79-78).

Στα εναπομείναντα 4 δευτερόλεπτα και μετά το τάιμ-άουτ που πήρε ο Στέργιος Κουφός, η μπάλα πήγε στα χέρια του Κυριακόπουλου. Ο γκαρντ του Ρεθύμνου πήρε το σκρίν στη γωνία από τον Λάτοβις, επιχείρησε το σουτ δύο πόντων υπό πίεση, αλλά αστόχησε και οι φίλαθλοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για τη σπουδαία νίκη των Ικάρων.

Να σημειωθεί ότι την αναμέτρηση παρακολούθησε και μια παλιά δόξα του ελληνικού μπάσκετ, ο Βασίλης Παραμανίδης, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο κάθισε στις θέσεις των επισήμων μαζί με τον Πρόεδρο των "κυανοκίτρινων", κ. Αθανασιάδη, ενώ μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης συνεχάρη τον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη για το νικηφόρο αποτέλεσμα (στη ανάπαυλα του αγώνα χαιρέτησε και τον Στέργιο Κουφό).

Σχόλιο από serresbasket: Ματς "γκραν γκινιόλ" το σημερινό. Κρίμα που δεν γέμισε το γήπεδο. Ίκαροι - Μαχητές - Νικητές. 8/8 αιφνιδιασμούς (κυρίως στην επανάληψη) και 14 ασίστ είχαν οι γηπεδούχοι.

Διαιτητές: Τσώνος - Θεονάς - Πουρσανίδης

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-42 (ημ.), 59-57, 79-78

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης):  Πεχλιβάνης 5 (1), Τότσιος 13, Κουκάς 12, Καμπερίδης 11 (1), Ιωσηφίδης 3 (1), Συμεωνίδης 10, Κακαρούδης 20, Τοπούζης 5, Βοϊβατόπουλος, Παβλίσεβιτς.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κυριακόπουλος 14 (3), Κούμουλος 5, Σακελλαρίου 3 (1), Χαρισμίδης 17, Τσόχλας 8 (2), Μαγκουνής 14 (1), Θεοδωράκος Ν. 5 (1), Λάτοβιτς 12, Πολίτης, Γκρούντμπεργκ, Θεοδωράκος Γ.

Ικαροι Σερρών - Ρέθυμνο: 79-78

Νήαρ Ηστ - Πανερυθραϊκός: 72-68

Κόροιβος Αμαλιάδας - Αρκαδικός: 73-56

Παγκράτι - ΚΑΟΔ: 69-70