Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2010

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Είπαν αντίο στο 2010 με νίκη ουσίας

Ίκαροι - Πανερυθραϊκός: 68-60

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αποχαιρέτισαν το 2010 οι Ίκαροι, οι οποίοι επιβλήθηκαν του Πανερυθραϊκού στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.  Οι "κυανοκίτρινοι" είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και συνάντησαν αρκετές δυσκολίες κόντρα στους Αθηναίους, αλλά τελικά το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη πέτυχε την τέταρτη σερί εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ και εξασφάλισαν προβάδισμα 6 πόντων (17-23).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Πανερυθραϊκός αύξησε την διαφορά στο +9, αλλά οι "κυανοκίτρινοι" ανασυντάχθηκαν βελτιώνοντας σημαντικά την αμυντική τους λειτουργία και οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική επαναφορά με ηγέτη τον Κώστα Τότσιο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 37-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αθηναίοι θέλησαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και το κατάφεραν ισοφαρίζοντας σε 42-42, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τους Ικάρους να διατηρούν βραχεία κεφαλή στο σκορ (45-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο κατακτώντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Το σημερινό παιχνίδι έκρυβε κινδύνους για τους Ικάρους. Ευτυχώς το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη δεν έπεσε θύμα έκπληξης. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι "κυανοκίτρινοι" αγωνίσθηκαν δίχως τον τραυματία Σάββα Καμπερίδη στη σύνθεσή τους, ενώ οι Πεχλιβάνης, Κακαρούδης και Τέρπος έπαιξαν με ενοχλήσεις.

Διαιτητές: Ξενικάκης - Δεσλής - Τάτσικας

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 37-31 (ημ.), 45-44, 68-60

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 6 (2), Τέρπος 2, Τότσιος 18 (3), Κουκάς 2, Συμεωνίδης 16, Κακαρούδης 10, Παβλίσεβιτς 5, Βοϊβατόπουλος 7, Τοπούζης 2, Ιωσηφίδης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης 13 (3), Στραγανιώτης 2, Καλλιανώτης 4, Λάκκας 3 (1), Ματζιώρης 2, Καραβανάς 4, Χαραλαμπάκης 3 (1), Σταμάτης 1, Λάκσα 9 (1), Κούρτης 19 (2), Πρίτσος.

Ίκαροι  - Πανερυθραϊκός: 68-60

Παγκράτι - Αρκαδικός: 76-86

Αμύντας Δάφνης - Ρέθυμνο: 86-84