Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Eye of the tiger

Ίκαροι - Πανελευσινιακός: 92-85

7 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης με την Ελευσίνα οι Ίκαροι ήταν προ του φάσματος της πρώτης εντός έδρας ήττας στο φετινό πρωτάθλημα με το σκορ στο 71-76. Στο μισογεμάτο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων ο κόσμος ήταν "παγωμένος" από την εξέλιξη της συνάντησης, αλλά αυτός που βάλθηκε να αποκαταστήσει την τάξη στο παρκέ και να ζεστάνει για τα καλά τους φιλάθλους ήταν ο Κώστας Πεχλιβάνης.

Ο αρχηγός των "κυανοκίτρινων" έχοντας ως "σουβενίρ" ένα ραμμένο φρύδι από μια σύγκρουση στα μισά της πρώτης περιόδου (μετέβη μάλιστα στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών με τον φυσιοθεραπευτή της ομάδας κ. Γκαβανόζη) έδωσε το σύνθημα για την μεγάλη αντεπίθεση και οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή κατακτώντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο ξεκίνημα της εναρκτήριας περιόδου οι Ίκαροι ήταν ενθουσιώδεις και προηγήθηκαν με 6-2. Η αντίδραση των Αθηναίων ήταν άμεση, με τον Νίκου να αποτελεί τον "εγκέφαλο" του Πανελευσινιακού. Το σύνολο του Γιώργου Σκαραφίγκα προσπέρασε στο σκορ με 6-8 και κατάφερε να βρεθεί στο + 5 (16-21, 1:32). Οι "κυανοκίτρινοι" πραγματοποιώντας ένα γρήγορο ξέσπασμα ανέκτησαν τελικά το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (22-21).

Στην επόμενη περίοδο ο Μίλος Παβλίσεβιτς απειλούσε διαρκώς το καλάθι των φιλοξενούμενων και το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη ξέφυγε με 29-22 (7:21, συνολικά 13-1 σερί από τα τέλη του προηγούμενου δεκαλέπτου). Οι Ίκαροι επέβαλαν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο και ακόμη κι όταν ο Παβλίσεβιτς κάθισε στο πάγκο για να πάρει ανάσες οι συμπαίκτες του κρατούσαν την διαφορά στο + 8 (36-28, 2:46). Ο Πανελευσινιακός όμως όπως φάνηκε δεν πανικοβλήθηκε και αξιοποιώντας κυρίως τα λάθη των γηπεδούχων μείωσε σε 39-37, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 42-39.

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου αμφότερες οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (46-46). Οι Αθηναίοι πάτησαν "γκάζι" αποκτώντας πλεονέκτημα 6 πόντων (47-53, 4:39), με τους Σερραίους να ισοφαρίζουν σε 56-56 (2:34). Οι "μπλε" ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους διαμορφώνοντας το 58-65, ενώ το δέκαλεπτο έληξε με 60-65.

Στην τέταρτη περίοδο η Ελευσίνα "τρυπώντας" διαρκώς την άμυνα των Ικάρων, αλλά και πετυχαίνοντας "φαρμακερά" περιφερειακά σουτ έδειχνε να έτοιμη να κάνει το σπουδαίο "διπλό" (71-76, 7:00).

Οι Αθηναίοι όμως υπολόγιζαν δίχως τον αρχηγό των "κυανοκίτρινων" Κώστα Πεχλιβάνη, που παρά το γεγονός ότι επέστρεψε στο γήπεδο από το νοσοκομείο κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου εν τούτοις μπήκε στο παρκέ αλλάζοντας τη ροή του αγώνα.

Ο "Πέχλι" σημείωσε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο με δύο καθοριστικά τρίποντα, ένα κλέψιμο και έχοντας ως συμπαραστάτες στην επίθεση τους Συμεωνίδη και Τότσιο οι Ίκαροι μετέτρεψαν το 71-76 σε 86-79 (2:44). Οι θεατές ξεσηκώθηκαν, οι παίκτες του Πανελευσινιακού "χλώμιασαν" και ο Συμεωνίδης με βολές σημείωσε το 90-82 (1:02) "σφραγίζοντας" τη δίκαιη νίκη των γηπεδούχων.

Σχόλιο από serresbasket: Οι Ίκαροι κέρδισαν τον δυνατό Πανελευσινιακό και το άγχος τους παράλληλα. Οι "κυανοκίτρινοι" πέτυχαν μεγάλη νίκη ψυχολογίας κόντρα σε μία καλοδουλεμένη ομάδα με εξαιρετικούς αυτοματισμούς.

Ο Συμεωνίδης έφαγε αρκετό "ξύλο" στη ρακέτα, αλλά δεν πτοήθηκε, ο Κακαρούδης κράτησε "ζωντανούς" τους Σερραίους σε κρίσιμα χρονικά σημεία, ενώ μέτρησε και η εμπειρία του Καμπερίδη, ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Νίκου σε μια καθοριστική διείσδυση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τέλος καλό, όλα καλά για τους Ικάρους. Το "φτερούγισμα" πρέπει να συνεχισθεί και μέσα στη Πάτρα.

Διαιτητές: Παφίλης - Λαζαρίδης - Παπαδόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-29 (ημ.), 60-65, 92-85

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 12 (2), Τότσιος 23 (2), Κουκάς 6, Καμπερίδης 6 (1), Κακαρούδης 16 (1), Συμεωνίδης 14, Ιωσηφίδης 1, Παβλίσεβιτς 9, Βοϊβατόπουλος 5, Τέρπος.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Αβραμίδης 2, Νίκου 13 (2), Μαναβόπουλος 17 (1), Μάρτζος 14 (2), Τύρλας 8, Κακλαμάνος 16 (3), Δεληγιάννης 7, Συγκούνας 6, Μπαλάφας 2, Κουκουράβας.

Αμύντας  Δάφνης - Πανερυθραϊκός: 76-83

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερινής - Αρκαδικός: 72-74

Απόλλων Πατρών - Ρέθυμνο: 58-60

ΚΑΟΔ  - Ερμής Λαγκαδά: 93-57