Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σήμαναν αντεπίθεση

Ολυμπιάδα Πάτρας - Ίκαροι: 79-82

Τα παιδιά από... τις Σέρρες άλωσαν το κλειστό γυμναστήριο των Ροϊτίκων της Πάτρας στην αναμέτρηση με την τοπική Ολυμπιάδα βάζοντας τέρμα στο σερί των τεσσάρων εκτός έδρας ηττών. Οι Ίκαροι κατάφεραν να πάρουν το "διπλό" σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη δείχνει και βρίσκεται σε θέση - ύστερα και από το σημερινό αποτέλεσμα -  να διεκδικήσει για τα καλά το εισιτήριο της ανόδου, εφόσον συνεχίσει την αντεπίθεσή της και στους επόμενους αγώνες.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού οι Ίκαροι ήλεγξαν τον ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 37-41, ενώ στην εξέλιξη του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους (55-62 έληξε τελικά η περίοδος).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα εκμεταλλευόμενη κυρίως τα λάθη των αθλητών των Ικάρων αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την κατάκτηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, αλλά οι "κυανοκίτρινοι" φάνηκαν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν το μεγάλο "διπλό".

Παβλίσεβιτς, Τότσιος, Συμεωνίδης, Καμπερίδης και Βοϊβατόπουλος (πολύ καλή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο) συνέβαλαν τα μέγιστα προκειμένου οι Ίκαροι να φέρουν σε πέρας το έργο τους.

Σχόλιο από serresbasket: Μπράβο σε όλους, αλλά η συνέχεια πρέπει να είναι ακόμα καλύτερη. Σεμνά και  ταπεινά κοιτάζουμε τον επόμενο αγώνα με το Λαύριο στο κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Διαιτητές: Θεονάς - Ταρενίδης - Επιτροπάκης

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-41 (ημ.), 55-62, 79-82

Ολυμπιάδα (Καλατζής): Ακτύπης 2, Μακρής Ν. 4, Σάκοτα 8, Μακρής Δ. 17 (5), Κουτρούλιας 18, Τσότσος 16, Βεσκούκης 14, Σημαιόπουλος.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 2, Τότσιος 19, Κουκάς 6 (2), Καμπερίδης 11 (1), Συμεωνίδης 15, Κακαρούδης 4, Παβλίσεβιτς 14 (2), Βοϊβατόπουλος 11, Ιωσηφίδης, Τεβετζίδης.

Πανερυθραϊκός - Πιερικός / Αρχέλαος Κατερίνης: 77-68

Αρκαδικός - Απόλλων Πάτρας: 70-68

Ρέθυμνο - ΚΑΟΔ: 82-83

Ερμής Λαγκαδά - Νήαρ Ηστ:  71-64