Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με άμυνα από γρανίτη

Ασπίδα Ξάνθης - Α.Ο.Σ: 44-54

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε το "τριφύλλι", το οποίο κέρδισε μέσα στην Ξάνθη την τοπική Ασπίδα. Οι "πράσινες" γνώριζαν πολύ καλά ότι το σημερινό παιχνίδι ήταν "κλειδί" για την μετέπειτα πορεία τους στο πρωτάθλημα και παίζοντας μυαλωμένα κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης.

Όσο αφορά την εικόνα της συνάντησης το σερραϊκό συγκρότημα επέβαλε τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας στο σκορ με 9-19. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων και στην επόμενη περίοδο και το πρώτο μισό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 22-32.

Στην επανάληψη η Ασπίδα δεν κατόρθωσε να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση και ο Α.Ο.Σ κατέκτησε πανάξια το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μυλωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 22-32 (ημ.), 34-42, 44-54

Α.Ο.Σ (Κηρύκος - Μάρκου): Πιττάκη 1, Τόγα 8, Τζιαμπάζη 17 (4), Πελτέκη 13, Μαραγκού 12 (1), Καλογιάννη 3, Λαδοπούλου, Τάνη, Πάντσιου, Παπανικολάου, Κυργιάννη.

Ολυμπιάδα Λάρισας - Τιτάνες Δράμας: 39-80

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου - ΜΕΝΤ: 60-44

Ασπίδα Ξάνθη - Α.Ο.Σ: 44-54

Ολύμπια Λάρισας - Απόλλων Καλαμαριάς: 32-89

Λασσάνης Κοζάνης - Παναθλητικός: 58-66