Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ακόμη πιο κοντά στη σωτηρία

Α.Ο.Σ - Λασσάνης Κοζάνης: 68-48

Σπουδαία εντός έδρας νίκη σημείωσαν οι "πράσινες" κόντρα στον Λασσάνη Κοζάνης κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α2. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες από το σύνολο του Ζήση Γκόνη κάνοντας επίδειξη δυνάμεων στο παρκέ.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνίστρια την Τζιαμπάζη που πέτυχε 13 πόντους ο Α.Ο.Σ προηγήθηκε με 17-7.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" βρέθηκε στο +13 (26-13, 4:57), αλλά οι φιλοξενούμενες αφυπνίσθηκαν και με πρωτεργάτρια την έμπειρη Σαπνάρα μείωσαν σε 26-23 (1:07), ενώ η περίοδος έκλεισε με 29-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "πράσινες" πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα με την Πελτέκη να συμβάλλει τα μέγιστα στην επίθεση και το συγκρότημα του Κώστα Μάρκου ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (38-27, 41-29). Η περίοδος τελείωσε με 46-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 24 πόντων (68-44, 1 λεπτό πριν τη λήξη). Οι γηπεδούχες ικανοποίησαν αρκετά τους φιλάθλους με την εμφάνισή τους και δικαίως εισέπραξαν το χειροκρότημα των θεατών.

Σχόλιο από serresbasket: Ο Α.Ο.Σ ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης. Η σερραϊκή ομάδα έχει "αγκαλιάσει" την παραμονή και εφόσον δείξει την ίδια σοβαρότητα και στα επόμενα παιχνίδια τότε θα φτάσει στην επίτευξη του στόχου της από πολύ νωρίς.

Δυο άτυχες στιγμές σημάδεψαν την σημερινή συνάντηση. Συγκεκριμένα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Καλογιάννη συγκρούσθηκε πάνω στη φάση με την Κωτούλα Ελισάβετ και οι δυο αθλήτριες έπεσαν στο παρκέ. Λίγα λεπτά αργότερα το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε με τις Τόγα και Κωτούλα Ευγενία. Οι παίκτριες του Λασσάνη χτύπησαν πιο σοβαρά και διεκομίσθησαν στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ.

Δυστυχώς για ακόμη μια φορά σε σερραϊκό γήπεδο γίναμε μάρτυρες να τραυματίζονται αθλητές/τριες και να μην υπάρχει γιατρός για να παράσχει τις πρώτες βοήθειες. Κρίμα...

Διαιτητές: Πεταρίδου - Γαζέτας

Τα δεκάλεπτα: 17-7, 29-23 (ημ.), 46-34, 68-48

Α.Ο.Σ (Μάρκου): Μαραγκού 8, Τόγα 7, Τζιαμπάζη 23 (4), Παπανικολάου 2, Πελτέκη 18 (2), Καλογιάννη 6, Πιττάκη 4, Ιωαννίδου, Λαδοπούλου, Πάντσιου.

Λασσάνης (Γκόνης): Γρηγοριάδου 8, Δελιάλη 4, Καρανίκου 5 (1), Μεντεσίδου 6, Σαπνάρα 23 (3), Κωτούλα Ε. 2, Οικονόμου, Κωτούλα Ελ., Ναθαναηλίδου, Μαυροματίδου, Γκάζη.

Α.Ο.Σ - ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: 68-48

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 20-0 (α.α.)

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 72-35

ΜΕΝΤ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 76-41