Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ίκαροι από σκληρό "μέταλλο"

Νήαρ Ηστ - Ίκαροι: 68-72

Για δεύτερη συνεχή χρονιά οι "κυανοκίτρινοι" έφυγαν νικητές από το κλειστό γυμναστήριο της Καισαριανής επικρατώντας της σκληροτράχηλης Νήαρ Ηστ. Το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη συνάντησε εχθρική ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της αθηναϊκής ομάδας, αλλά κατάφερε στο κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης να δείξει χαρακτήρα και να κατακτήσει τελικά την πολύτιμη νίκη παραμένοντας για τα καλά σε τροχιά ανόδου.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ, οι Ίκαροι μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο αποκτώντας προβάδισμα 11 πόντων (10-21).

Οι φιλοξενούμενοι ρόλαραν καλά έχοντας το πάνω χέρι στην αναμέτρησης και κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Οι "κυανοκίτρινοι" υπερτερώντας σε άμυνα κι επίθεση ανέβασαν την διαφορά στο +14 (27-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα κρατούσε απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους και η περίοδος έληξε 43-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα άρχισαν να αγριεύουν, αφού οι βωμολοχίες έπαιρναν κι έδιναν από τον κόσμο της Νήαρ Ήστ και η όλη ατμόσφαιρα επηρέασε τόσο τους διαιτητές όσο και τους Ικάρους. Το σύνολο του Τόλη Καρνέση αντεπιτέθηκε και κατόρθωσε να προσπεράσει στο σκορ με 58-57 στα μισά της περιόδου.

Οι "κυανοκίτρινοι" βρήκαν τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα " τρέχοντας" 0-7 σερί (58-64). Οι Αθηναίοι πίεσαν τους αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη, οι οποίοι όμως δεν έκαναν την χάρη στους αντιπάλους τους και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Κώστας Κακαρούδης, ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Τότσιος, Καμπερίδης και Βοϊβατόπουλος (ο σέντερ των Ικάρων ήταν καλός στα αμυντικά του καθήκοντα).

Σχόλιο από serresbasket: Μπράβο μάγκες! Νίκες σε τέτοιου είδους εκτός έδρας παιχνίδια δίνουν την άνοδο. Χαμηλά τη μπάλα και συνεχίζουμε...

Διαιτητές: Δεσλής - Τζαφλέρης - Σαλαβός

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-41 (ημ.), 43-53, 68-72

Νήαρ Ηστ (Καρνέσης): Τσούτσος 9 (1), Μοσχοβίτης 9, Παππάς 11 (1), Σπανόγιεβιτς 16 (5), Αμάτο 21,Ψαρρόπουλος 2, Τομαράς, Τόλιας, Γκαβανόπουλος.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Τότσιος 17 (1), Κουκάς 4, Καμπερίδης 14 (1), Συμεωνίδης 3,  Κακαρούδης 26 (1), Παβλίσεβιτς 2, Βοϊβατόπουλος 4, Τοπούζης 2, Πεχλιβάνης.