Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξύπνησαν και κέρδισαν

Ίκαροι - Κόροιβος Αμαλιάδας: 76-67

Την έβδομη σερί νίκη στην έδρα τους και παράλληλα πέμπτη διαδοχική στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Ίκαροι, οι οποίοι επικράτησαν του Κόροιβου Αμαλιάδας στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι "κυανοκίτρινοι" παραμένουν σταθερά στην δεύτερη προνομιούχο θέση έχοντας τώρα μπροστά τους τον τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου κόντρα στον Ερμή Λαγκάδα στη Θεσσαλονίκη.

Αναφορικά με την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν σαν υπνωτισμένοι στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πελοποννήσιοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 2-9 και 4-12 (6:25). Ο Πέκοβιτς απειλούσε το καλάθι των Ικάρων και το συγκρότημα του Βασίλη Νιπεργιάλη κρατούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (7-14, 11-18), με τους αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να μην μπορούν να διασπάσουν εύκολα την αντίπαλη άμυνα ζώνης. Η πιο αξιόπιστη λύση από πλευράς "κυανοκίτρινων" στην επίθεση ήταν ο Κακαρούδης που σημείωσε 9 πόντους, ενώ "αναλαμπές" είχε και ο Καμπερίδης. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 18-23.

Μέχρι τα μισά της επόμενης περιόδου ο Κόροιβος συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα αυξάνοντας την διαφορά στο +10 (23-33, 5:02) με τρίποντο του Μάρκο Πέκοβιτς που ήταν "φωτιά" έξω από την γραμμή των 6.75. Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης κάλεσε αμέσως τάιμ - άουτ και τα "έψαλε"
στους παίκτες του θέλοντας να τους ξυπνήσει από την "χειμερία νάρκη" στην οποία είχαν πέσει.

Όπως απεδείχθη οι παρατηρήσεις του 41 χρονου τεχνικού έπιασαν τόπο και η "μηχανή" των Ικάρων πήρε μπρος για τα καλά. Οι "κυανοκίτρινοι" κυκλοφόρησαν καλύτερα τη μπάλα δείχνοντας μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση, ενώ βελτιώθηκαν σημαντικά και στον αμυντικό τομέα. Οι Σερραίοι πέτυχαν 20-4 σερί (9-0 στο τελευταίο δίλεπτο) και η περίοδος έληξε 43-37 με εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Κουκά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Τα ατού των "κυανοκίτρινων" ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους διαμορφώνοντας το 52-37 (7:02) και 61-42 (μέγιστη διαφορά στη συνάντηση, 2:27). Οι Ίκαροι έβγαλαν πολλή ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο θέτοντας στο περιθώριο τους φιλοξενούμενους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 63-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η σερραϊκή ομάδα με πρωτεργάτη τον Τότσιο κρατούσε πάντα απόσταση ασφαλείας από τους Πελοποννήσιους (73-58) και οι Ίκαροι εξασφάλισαν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από serresbasket: Μας τρόμαξαν οι "κυανοκίτρινοι" με την αγωνιστική τους συμπεριφορά στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού, αλλά όταν σοβαρεύθηκαν αποκατέστησαν γρήγορα την τάξη στο παρκέ "καθαρίζοντας" εύκολα τον Κόροιβο.

Η καλύτερη φάση της συνάντησης ανήκει στον Σάββα Καμπερίδη, ο οποίος στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου με εντυπωσιακό άλμα "έσβησε τα φώτα" στον σέντερ της Αμαλιάδας, Τάσο Δημητριάδη που επιχείρησε να καρφώσει.

- Ένταση σημειώθηκε μετά το τέλος της αναμέτρησης μεταξύ των Τοπούζη - Πέττα. Με την παρέμβαση όμως των ψυχραιμοτέρων το θέμα έληξε.

Διαιτητές: Θεονάς - Κοτσίμπος - Κασαπίδης

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-37 (ημ.), 63-48, 76-67

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 10 (2), Τεβετζίδης 2, Τότσιος 14, Κουκάς 4 (1), Καμπερίδης 15 (1), Συμεωνίδης 8, Κακαρούδης 17 (1), Βοϊβατόπουλος 4, Τοπούζης 2, Ιωσηφίδης, Παπούδας, Παβλίσεβιτς.

Κόροιβος (Νιπεργιάλης): Ματαλόν 10 (1), Πέττας 16, Πέκοβιτς 15 (3), Αποστολόπουλος 4, Υφαντής 2, Κοσάνοβιτς 14, Δημητριάδης 6, Πασσαλίδης, Ξιούρας, Τσαμπής, Κωνσταντόπουλος.

Ρέθυμνο - Πανερυθραϊκός: 80-73

Αρκαδικός - Ερμής Λαγκάδα: 71-75

ΚΑΟΔ - ΑΕΚ Άργους: 85-68

Απόλλων Πάτρας - Πανελευσινιακός: 76-59