Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ιδανικό φινάλε

Ερμής Λαγκαδά - Ίκαροι: 65-78

Ένα εύκολο απόγευμα είχαν σήμερα οι Ίκαροι, οι οποίοι συνέτριψαν εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά.  Οι "κυανοκίτρινοι" δεν επηρεάσθηκαν από την "καυτή" ατμόσφαιρα που συνάντησαν στο γήπεδο εξασφαλίζοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το σερραϊκό συγκρότημα στο φινάλε του πρώτου γύρου "στρογγυλοκάθισε" στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα ύστερα από την ήττα του Ρεθύμνου και κρατά αποκλειστικά την τύχη στα χέρια του.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη από το πρώτο δεκάλεπτο θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της στο παρκέ και το κατάφερε σε σύντομο χρονικό διάστημα αποκτώντας σαφές προβάδισμα έναντι των Θεσσαλονικέων (17-27).

Στην δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο και το δεκάλεπτο έληξε 34-45.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στο +17 (38-55, 6:00) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 50-65.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία από τη στιγμή που οι "κυανοκίτρινοι' παρέμειναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους, με τον Ερμή να υποκύπτει στην ανωτερότητα των Σερραίων.

Σχόλιο από serresbasket: "Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια για τους Ικάρους". Το σερραϊκό συγκρότημα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ "καθάρισε" το ματς από νωρίς με υψηλό ποσοστό από την περιφέρεια (11/20 τρίποντα - 55%) μαζεύοντας 41 ριμπάουντ, ενώ πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την άνοδο στην Α1, αφού τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν βολικά για τους "κυανοκίτρινους".

Διαιτητές:  Τσώνος - Νικολούλης - Επιτροπάκης

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 34-45 (ημ.), 50-65, 65-78

Ερμής (Αγγέλης): Αναγνωστόπουλος 7, Νησιώτης 10, Γκαμούρας 7, Παναγιωτόπουλος 14 (2), Πλιούκας 11, Ράλλης 9 (3), Λευκαδίτης 3 (1), Παπακωνσταντίνου 4, Στέβοβιτς, Τρούλιαλης, Καμαριώτης.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Κουκάς 3 (1), Καμπερίδης 7 (6 ασ., 1 κλ.), Κακαρούδης 8 ( 1 τριπ., 6 ριμπ.), Παβλίσεβιτς 16 (2/2 διπ., 4/5 τριπ., 3 ριμπ., 1 ασ.), Πεχλιβάνης 6 (2), Τοπούζης 2, Βοϊβατόπουλος 4, Τότσιος 17 (3 τριπ., 8 ασ., 1 κλ.,), Συμεωνίδης 15 (7 ριμπ., 1 ασ.), Τεβετζίδης, Ιωσηφίδης, Παπούδας.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΙΚΑΡΟΙ: 65-78

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΚΑΟΔ: 65-67

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ: 77-73

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ: 63-71