Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με σπασμένα τα φρένα... για την Α1

Ίκαροι - Παγκράτι: 69-56

Αποστολή εξετελέσθη για τους "κυανοκίτρινους", οι οποίοι υπέταξαν στην απόρθητη έδρα τους και το ιστορικό Παγκράτι σημειώνοντας έτσι την έβδομη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και όγδοη διαδοχική στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Η τριπλέτα, Τότσιος - Συμεωνίδης - Κακαρούδης συνέβαλε τα μέγιστα στη κατάκτηση των πολύτιμων βαθμών.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι Ίκαροι πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξεκίνημα. Οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη παίζοντας με πάθος "ισοπέδωσαν" τους φιλοξενούμενους εξασφαλίζοντας διαφορά 14 πόντων (14-0). Ο τεχνικός του Παγκρατίου κάλεσε τάιμ-άουτ προκειμένου να αλλάξει την ροή της συνάντησης και οι "ροσονέρι" μείωσαν σε 20-10, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-12.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι "βραχυκύκλωσαν" για  6 περίπου λεπτά στην επίθεση και η αθηναϊκή ομάδα βρήκε την ευκαιρία να "ροκανίσει" την εις βάρος της διαφορά (36-30).

Στην επανάληψη οι "κυανοκίτρινοι" είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού αυξάνοντας εκ νέου το προβάδισμα τους στην τρίτη περίοδο (50-40). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι "σφράγισαν" τη νίκη χαρίζοντας την επιτυχία στους φιλάθλους που συμπαραστάθηκαν με θέρμη στους Ικάρους.

Διαιτητές: Διαμαντής - Παντελίδης - Σημιτόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 36-30 (ημ.), 50-40, 69-56

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης):  Πεχλιβάνης 5 (1), Τέρπος 3, Τότσιος 18 (1 τριπ., 5 ριμπ., 7 ασ., 1 κλ.), Καμπερίδης 7 (1 τριπ., 4 ασ., 2 κλ.),  Συμεωνίδης 15 (10 ριμπ., 2 ασ., 1 κλ., 1 μπλοκ), Κακαρούδης 15 (4 ριμπ., 4 ασ. 1 μπλοκ), Παβλίσεβιτς 2, Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 2,  Τεβετζίδης, Ιωσηφίδης, Κουκάς.

Παγκράτι (Παπαδόπουλος)Λόλας 9, Βασιλόπουλος 11 (1), Μίχαλος 8, Βούλγαρης 8 (2), Βαρδιάνος 6, Δημακός 4, Πλουτέτσκι 2, Κοτρώτσιος 2, Τζουγκαράκης 6, Παπαγεωργόπουλος.

Ερμής Λαγκαδά - Πανερυθραϊκός: 82-75

Πανελευσινιακός - Ρέθυμνο: 54-60

Ολυμπιάδα Πάτρας - ΚΑΟΔ: 70-83

Λαύριο - Απόλλων Πάτρας 86-61

Νήαρ Ηστ - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 64-74