Σάββατο 5 Μαρτίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Στοπ στον Υμηττό για τους Ικάρους

Αμύντας Δάφνης - Ίκαροι: 75-71

Ο Αμύντας Δάφνης έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των Ικάρων, οι οποίοι μετρούσαν επτά σερί επιτυχίες. Οι "κυανοκίτρινοι" υπέστησαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα στο κλειστό γυμναστήριο του Υμηττού (0/5 από το 2006) και πλέον έχουν συγκάτοικο το Ρέθυμνο στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα του σημερινού αγώνα γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι βάδισαν σε τεντωμένο σχοινί καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 14-14, ενώ στην επόμενη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 37-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τόσο ο Αμύντας όσο και οι Ίκαροι προσπάθησαν να αποκτήσουν απόσταση ασφαλείας, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό και η περίοδος έληξε 52-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι έφτασε στην κορύφωσή του. Το σερραϊκό συγκρότημα βρέθηκε ένα πόντο πάνω λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, αλλά στο κρίσιμο χρονικό σημείο οι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην επίθεση επιχειρώντας βιαστικές προσπάθειες.

Στον αντίποδα οι Αθηναίοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα (πήραν ορισμένα σφυρίγματα από τους διαιτητές) και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από serresbasket: Άσχημη ήττα για τους Ικάρους σε μια "καταραμένη" έδρα. Κάποια από τα βασικά ατού της ομάδας δεν λειτούργησαν καλά. Οι "κυανοκίτρινοι" υπέπεσαν σχετικά σε λίγα λάθη, αλλά νικήθηκαν κατά κράτος στα ριμπάουντ (47-24). Ο αγώνας για την άνοδο συνεχίζεται...

Διαιτητές: Ξενικάκης - Ταρενίδης - Τσούνας

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 37-36, 52-51

Αμύντας Δάφνης (Ζαβός)Ζούπας 8, Βιδάλης 3 (1), Μπούτρος 4, Σαμοθράκης 13, Παγώνης 6, Δορκοφίκης 12 (1), Παπαργυρόπουλος 10 (1), Βαρδαβάς 17, Τζέμης 2, Μπάρμπας, Κουκουνιάς.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 6, Τότσιος 12, Κουκάς 14 (2), Καμπερίδης 19 (2),  Συμεωνίδης 8, Κακαρούδης 6, Παβλίσεβιτς 4, Τοπούζης 2, Τεβετζίδης, Ιωσηφίδης, Τέρπος.

Πανερυθραϊκός - ΑΕΚ Άργους: 84-77

Αρκαδικός - Πανελευσινιακός: 76-61

Ρέθυμνο - Ολυμπιάδα Πάτρας: 108-65

ΚΑΟΔ - Λαύριο: 103-81

Απόλλων Πάτρας - Νήαρ Ηστ: 98-60