Σάββατο 26 Μαρτίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Όλα στραβά κι ανάποδα

Ίκαροι - ΚΑΟΔ: 62-72

Την πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα υπέστησαν οι Ίκαροι, οι οποίοι έχασαν στο μεγάλο μακεδονικό ντέρμπι από τον πρωτοπόρο ΚΑΟΔ. Στους "κυανοκίτρινους" στοίχισαν οι απουσίες σημαντικών παικτών (Συμεωνίδης, Καμπερίδης, Βοϊβατόπουλος) και παρά τη γενναία προσπάθεια που έκαναν οι υπόλοιποι αθλητές του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη δεν κατάφεραν τελικά να υπερκεράσουν το εμπόδιο των Δραμινών.

Το σερραϊκό συγκρότημα ύστερα και από τις νίκες που σημείωσαν Ρέθυμνο και Λαύριο βρίσκεται ένα πόντο πίσω από τη δεύτερη προνομιούχο θέση και καλείται να τα παίξει όλα για όλα στο σπουδαίο ματς του επόμενου Σαββατου με τον ΑΓΟΡ στην Κρήτη. 1200 άτομα (100 φίλαθλοι του ΚΑΟΔ) έδωσαν το "παρών" σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πάντα στο σκορ (6-6, 9-9), με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται νευρικοί στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Φώτη Τακιανού προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στο παρκέ. Η περίοδος έκλεισε με 11-13.

Στι δεύτερο δεκάλεπτο με πρωτεργάτες τους Βουκαντίνοφ - Γιοβάνοβιτς οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να "χτίζουν" μια διαφορά (18-23, 6:36), ενώ ο Κατσαρές με τρίποντο έδωσε στον ΚΑΟΔ "αέρα" 9 πόντων (23-32, 4:07). Οι "κυανόκιτρινοι" έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, αφού έλειπε κυρίως το καθαρό μυαλό στον οργανωτικό τομέα (δεν βοήθησε ο Κουκάς) και η περίοδος ολοκλήρωθηκε με 30-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επιλογή του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη να εμπιστευτεί τον Ιωσηφίδη στη θέση "1" αποδείχθηκε σωστή. Οι Σερραίοι παίζοντας "σκυλίσια" άμυνα περιόρισαν τα ατού των Δραμινών, ενώ στην επίθεση ο Τότσιος ήταν "λίρα εκατό". Το 37-44 (6:01), έγινε 43-46 (1:59), ενώ η περίοδος έληξε 45-50.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ιωσηφίδης τραυματίσθηκε στο αριστερό πόδι και αποχώρησε προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι όμως έχοντας και τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου μείωσαν σε 49-52 (8:32).

Σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο ο ΚΑΟΔ ανασυντάχθηκε. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, κυκλοφόρησαν με υπομονή τη μπάλα και πέτυχαν 2-13 σερί με καλάθια των Βουκαντίνοφ - Γιοβάνοβιτς - Κιτσούλη (51-65, 4:35).

Οι Ίκαροι πίεσαν ασφυκτικά, αλλά οι Τότσιος και Τοπούζης κουράσθηκαν (αμφότεροι μόχθησαν πολύ), ενώ η αστοχία σε καθοριστικά σουτ λειτούργησε σαφώς εις βάρος του σερραϊκού συνόλου. "Tαφόπλακα" στις ελπίδες των "κυανοκίτρινων" έβαλε ο εξαιρετικός Βουκαντίνοφ, ο οποίος σημείωσε το 58-69 (1:33) "σφραγίζοντας" τη νίκη των "πράσινων".

Σχόλιο από serresbasket: Κι όμως πάλεψαν αλλά... γεύτηκαν το πικρό ποτήρι της ήττας οι Ίκαροι. Φάνηκαν σε μεγάλο βαθμό οι απουσίες κυρίως των Καμπερίδη (ενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα)- Συμεωνίδη. Κουκάς και Κακαρούδης δεν πρόσφεραν τα αναμενόμενα. "Προστάτεψαν" τους Δραμινούς οι διαιτητές. Μπράβο στον κόσμο για την μαζική του παρουσία στο γήπεδο.

Ματς της χρονιάς είναι πλέον η συνάντηση με το Ρέθυμνο. Πάμε για το "διπλό". Ο αγώνας συνεχίζεται...

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Πουρσανίδης Κ - Παγώνης
Δεκάλεπτα: 11-13, 30-40 (ημ), 45-50, 62-72
Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 10 (1), Τότσιος 25 (1), Κουκάς 2, Τεβετζίδης 1, Κακαρούδης 9 (1), Παβλίσεβιτς 2, Τοπούζης 13,  Ιωσηφίδης.
ΚΑΟΔ (Τακιανός): Πανάρας 2, Σταμπουλής 5, Βουκαντίνοφ 18, Κατσαρές 13 (1), Κιτσούλης 13, Σουρλής 2, Γιοβάνοβιτς 15, Τσαμάτος 4, Μαργαρίτης.

Κόροιβος Αμαλιάς - Ρέθυμνο: 62-67

Ίκαροι Σερρών - ΚΑΟΔ: 62-72

Πανελευσινιακός - Ερμής Λαγκαδά: 76-62

Αμύντας Δάφνης - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 76-75