Κυριακή 27 Μαρτίου 2011

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Να' τοι, να' τοι οι πρωταθλητές

Πανσερραϊκός - Κομοτηνή: 76-38

Πρώτοι και καλύτεροι αναδείχθηκαν οι έφηβοι αθλητές του Πανσερραϊκού, οι οποίοι στην αναμέτρηση με την Κομοτηνή έκαναν το χρέος τους και με το παραπάνω κατακτώντας έτσι και το φετινό πρωτάθλημα. Τα "λιοντάρια" μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της τελικής φάσης "κλείδωσαν" την πρώτη θέση εξασφαλίζοντας πανάξια την πρόκρισή τους στην προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, η οποία θα διεξαχθεί κατά πάσα πιθανότητα στα μέσα του Απρίλη.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο σημερινό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι έβαλαν τα θεμέλια της νίκης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο παίρνοντας πολύ γρήγορα προβάδισμα 13 πόντων (13-0, 5:12). Οι Θρακιώτες μείωσαν σε 16-7, αλλά οι "κόκκινοι" φόρτσαραν και πάλι με τους Καραμπέκη - Παπαδόπουλο να είναι ασταμάτητοι και η περίοδος έληξε 25-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στην παρέα των σκόρερ προστέθηκε και ο Φάμελος. Ο Πανσερραϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ και η περίοδος έκλεισε με 51-16.

Στην επανάληψη η κυριαρχία των "λιονταριών" δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα χρονικό σημείο από την Κομοτηνή. Η διαφορά ανέβηκε στο +42 (66-24) στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Βασίλης Χρυσανθίδης χρησιμοποίησε όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεσή του.

Διαιτητές: Νέδογλου - Χριστοφορίδης

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 51-16 (ημ.), 66-24, 76-38

Πανσερραϊκός (Χρυσανθίδης): Λεονταρίδης 2, Σταμπουλής 14 (3), Φάμελος 17 (3), Σοφιανίδης 2, Kαβαργύρης 1, Γιαννούλης 2, Παπαδόπουλος 17, Καραμπέκης 13, Χατζηανδρέου 8, Λαγουδάκης, Τριανταφυλλίδης.

Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Σκαπαριώτης 13 (2), Νικολαΐδης 2, Μακρής 14, Ισμαήλ 4, Κελεσίδης 3 (1), Φωκάς 2, Λεχούδης.