Σάββατο 2 Απριλίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ξεθώριασε το όνειρο

Ρέθυμνο - Ίκαροι: 90-72

Κατώτεροι των περιστάσεων αποδείχθηκαν οι Ίκαροι στο ματς της χρονιάς με το Ρέθυμνο. Το σερραϊκό συγκρότημα γνώρισε την πιο βαριά ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να πετύχει τον στόχο της ανόδου.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και αρχικά προηγήθηκε με 8-9 (5:01). Στην εξέλιξη όμως της περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους αχρηστεύοντας την άμυνα ζώνης των Ικάρων. Ο ΑΓΟΡ πέτυχε 11-2 σερί με τρίποντα από τους Κούμουλο - Λάτοβιτς και ο Μαγκουνής διαμόρφωσε το 19-11 (2:20). Το δεκάλεπτο έκλεισε 20-13.

Στη δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο αύξησε την διαφορά στο +11 (27-16, 7:30). Ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης πέρασε στο παρκέ τον Καμπερίδη προκειμένου να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού. Οι Σερραίοι μείωσαν σε 34-30 (2:50) και 39-34 (49'') με τον Παβλίσεβιτς να σκοράρει, αλλά το δεκάλεπτο έληξε με 42-34. Ο Χαρισμίδης από πλευράς Κρητικών ήταν ασταμάτητος (14 π.) κερδίζοντας κατά κράτος τους Βοϊβατόπουλο και Τοπούζη που ανέλαβαν το μαρκάρισμά του.

Στην τρίτη περίοδο το σύνολο του Στέργιου Κουφού έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο ξεφεύγοντας με 51-38. Οι "κυανοκίτρινοι" έψαχναν την αγωνιστική τους ταυτότητα, ενώ στον αντίποδα ο ΑΓΟΡ ήταν κυρίαρχος  και ο Νταμίρ Λάτοβις με σουτ έξω από τα 6.75 σημείωσε το 63-48 (1:35). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 65-52.

Στην τέταρτη περίοδο ο Χαρισμίδης συνέχισε το "πάρτι" μέσα στη αντίπαλη ρακέτα. Τότσιος και Κακαρούδης προσπαθούσαν να σώσουν τα προσχήματα, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Ο Μαγκουνής με ωραία ενέργεια έκανε το 85-62 (2:35 - μέγιστη διαφορά)) δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην τελική και δίκαιη επικράτηση των γηπεδούχων.

Σχόλιο από serresbasket: Ήταν "λίγοι"... Οι Ίκαροι αγωνίσθηκαν δίχως πάθος και ψυχή στο μεγάλο ντέρμπι πετώντας λευκή πετσέτα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στην κρισιμότερη καμπή του πρωταθλήματος η ομάδα έκανε "κοιλιά" με τρεις σερί αποτυχίες (λαμβάνοντας πάντα υπόψιν και τις απουσίες παικτών). Τώρα ό, τι βγει.

Διαιτητές: Παναγιώτου - Μαγκλογιάννης - Παντελίδης

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 42-34 (ημ.), 65-52

Ρέθυμνο (Κουφός): Κυριακόπουλος 2, Κούμουλος 14 (2), Γκρούντμπεργκ 3 (1), Τσόχλας 9 (2), Μαγκουνής 18 (1), Χαρισμίδης 27 (1), Λάτοβιτς 17 (4), Σακελλαρίου, Θεοδωράκος Ν., Θεοδωράκος Γ.

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 3 (1), Τότσιος 10, Κουκάς 12 (2), Καμπερίδης 11 (1), Τεβετζίδης 6, Κακαρούδης 16 (2), Παβλίσεβιτς 6, Βοϊβατόπουλος 2, Τοπούζης 6, Ιωσηφίδης.

ΑΕΚ Άργους - Λαύριο: 70-72 (παρ.) (59-59 κ.α.)

Πανερυθραϊκός - Νήαρ Ηστ: 74-61

Ερμής Λαγκαδά - Πιερικός / Αρχέλαος Κατερίνης: 69-67

Απόλλων Πατρών - Αμύντας Δάφνης: 76-74 (παρ.) 65-65 (κ.α.)