Σάββατο 16 Απριλίου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Μαύρο Πάσχα"

Πανερυθραϊκός - Ίκαροι: 67-64

Δύο μήνες χωρίς εκτός έδρας νίκη συμπλήρωσαν οι Ίκαροι, οι οποίοι έχασαν σήμερα στην Αθήνα από τον τοπικό Πανερυθραϊκό "κλωτσώντας" την ευκαιρία να αναρριχηθούν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ύστερα από την ήττα του Λαυρίου.

Σχετικά με τη εξέλιξη του σκορ, το σύνολο του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη πατούσε καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο και εξασφάλισε πλεονέκτημα 5 πόντων (16-21).

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανερυθραϊκός ανασυντάχθηκε και το δεκάλεπτο έκλεισε με 41-38.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι ήταν φανταστικοί στην άμυνα, εξουδετερώνοντας πλήρως τα ατού των γηπεδούχων (ένα καλάθι σημείωσαν μόνο οι Αθηναίοι), ενώ στην επίθεση Τότσιος και Κακαρούδης συνέβαλαν τα μέγιστα προκειμένου οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν στο σκορ με 43-54.

Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι "κυανοκίτρινοι" ήταν απογοητευτικοί κάνοντας πολλά λάθη και ο Πανερυθραϊκός κατόρθωσε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση. 6 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν την επαναφορά της μπάλας κάτω από το καλάθι των "κυανοκίτρινων" και ο Σιζόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 67-64.

Στα εναπομείναντα 3 δευτερόλεπτα ο Κακαρούδης επιχείρησε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, αλλά ο φόργουορντ του σερραϊκού συγκροτήματος ήταν άστοχος και ο Πανερυθραϊκός πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.