Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έκαναν τα εύκολα δύσκολα

Ίκαροι - ΑΕΚ Άργους: 75-69

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψαν και πάλι οι Ίκαροι, οι οποίοι επιβλήθηκαν της ΑΕΚ Άργους στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων παρουσία 200 θεατών.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στο παρκέ και με πρωτεργάτη τον Κώστα Κακαρούδη προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2 (7:01). Τότσιος και Βοϊβατόπουλος πρόσφεραν επίσης σημαντικές βοήθειες και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-17.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη συνέχισε να αποδίδει καλό μπάσκετ, με τον Κουκά να αναλαμβάνει δράση, ενώ από τους φιλοξενούμενους "όαση" αποτέλεσε ο Γκιζογιάννης. Οι "κυανοκίτρινοι" κρατούσαν τους Πελοποννήσιους σε απόσταση ασφαλείας (39-27, 4:59) και το δεκάλεπτο έληξε 46-36.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι ήταν αγνώριστοι. Οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας έκαναν βιαστικές επιθέσεις επιχειρώντας αρκετά άστοχα περιφερειακά σουτ, ενώ στον αντίποδα η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της πλησιάζοντας στο καλάθι (48-46, 5:37). Για τρία λεπτά δεν είχαμε εξέλιξη στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα μίνι ξέσπασμα ανέβασαν την διαφορά στο +8 (55-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" έπαιξαν με τη "φωτιά". Το 59-49 (8:06) έγινε 61-57 (5:35) και το 72-64 (2:19) μετατράπηκε σε 72-69 (52") με δίποντο του Ράπτη. Ευτυχώς, ο Κακαρούδης μίλησε την κατάλληλη στιγμή σημειώνοντας το 74-69 (35") γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Ικάρων.

Σχόλιο από serresbasket: Τα παιχνίδια τελειώνουν στο 40'. Η ομάδα ευχαρίστησε τον κόσμο με την εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Τέλος καλό, όλα καλά.

Διαιτητές: Πουρσανίδης - Κατραχούρας - Τάτσικας

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 46-36 (ημ.), 55-47, 75-69

Ίκαροι (Χατζηκυριακίδης): Πεχλιβάνης 9 (2), Τέρπος 2, Τότσιος 13 (1), Κουκάς 15 (2), Καμπερίδης 3 (1), Τεβετζίδης 4, Κακαρούδης 23 (2), Βοϊβατόπουλος 4, Τοπούζης 2, Ιωσηφίδης.

ΑΕΚ Άργους (Οικονομάκης): Παπαντωνίου 7 (1), Λάππας 2, Κοψαύτης 15 (2), Ράπτης 11 (1), Λιούις 12 (1), Κασαμπαλής 3, Γκιζογιάννης 19 (2), Πολυζογώπουλος, Δελής, Φλεβάρης, Οικονομάκης.

Παγκράτι - Πανερυθραϊκός: 74-62

Αμύντας Δάφνης - Αρκαδικός: 72-65

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης - Ρέθυμνο: 55-74

Απόλλων Πατρών - ΚΑΟΔ: 74-69