Σάββατο 14 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σαν σε προπόνηση

Ίκαροι - Ολυμπιάδα Πατρών: 83-60

Υγιεινό περίπατο έκαναν οι "κυανοκίτρινοι" στη συνάντηση με την Ολυμπιάδα κατακτώντας με χαρακτηριστική άνεση το ροζ φύλλο αγώνος. Η σερραϊκή ομάδα "σκαρφάλωσε" στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα εκμεταλλευόμενη την ήττα του Λαυρίου, ενώ μείωσε στον πόντο την διαφορά από το δεύτερο Ρέθυμνο που έχασε στη Δράμα.

Αναφορικά με την εικόνα του σημερινού παιχνιδιού οι Πατρινοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου καταφέρνοντας να προηγηθούν 4-9 με σκόρερ τον Ακτύπη. Οι Ίκαροι "αφυπνίσθηκαν" άμεσα και με πρωτεργάτη τον Βοϊβατόπουλο πέτυχαν 9-0 σερί (13-9, 3:48) αποκαθιστώντας την τάξη στον αγώνα. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα το σύνολο του Φώτη Κοκολιού μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού και η περίοδος έκλεισε με 25-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "κυανοκίτρινοι" ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους, με τους Τότσιο - Κουκά να αποτελούν τους κινητήριους μοχλούς για τους Σερραίους. Το 31-22 (5:00) έγινε 42-22 (2:41), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με νταμπλ-σκορ (50-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή (55-25, 8:44). Οι γηπεδούχοι έκαναν ό, τι ήθελαν στο παρκέ (62-34, 4:00) και η περίοδος έληξε 69-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τον Φώτη Κοκολιό να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής στους Τέρπο, Συμεωνίδη και Τσανάκα (και οι τρεις εισέπραξαν θερμό χειροκρότημα από το κοινό). Οι "κυανοκίτρινοι" έκαναν το καθήκον τους και με το παραπάνω έχοντας τώρα μπροστά τους το πολύ σπουδαίο ματς με το Λαύριο στην Αθήνα.

Σχόλιο από serresbasket: Χαλαρά κι ωραία οι Ίκαροι υπέταξαν την Ολυμπιάδα. Στα θετικά συγκαταλέγεται η επανεμφάνιση του Συμεωνίδη μετά το σοβαρό τραυματισμό στο χέρι, όπως επίσης και το ντεμπούτο με την "κυανοκίτρινη" φανέλα του Δημήτρη Τσανάκα. Η ομάδα δούλεψε πολύ καλά σήμερα κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς έναντι του αντιπάλου. Δώστε τα όλα για τη νίκη στο Λαύριο!

Διαιτητές: Μητσόπουλος - Ταρενίδης - Ευφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 50-25 (ημ.), 69-47, 83-60

Ίκαροι (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 12 (4), Τέρπος 4, Τότσιος 13, Κουκάς 12 (2), Τσανάκας 2, Συμεωνίδης 8, Κακαρούδης 4, Παβλίσεβιτς 2, Βοϊβατόπουλος 16 (1), Τοπούζης 10, Ιωσηφίδης.

Ολυμπιάδα (Καλαντζής): Σημαιόπουλος 1, Ακτύπης 14 (1), Μακρής Ν. 8 (1), Δημητρίου 3 (1), Μακρής Δ. 7 (2), Κουτρούλιας 4, Τσότσος 12, Βεσκούκης 11 (1), Τσενεμπής.

ΚΑΟΔ - Ρέθυμνο: 71-70

Κόροιβος Αμαλιάδας - Λαύριο: 76-61

Απόλλων Πατρών - Αρκαδικός: 48-57

Ίκαροι Σερρών - Ολυμπιάδα Πατρών: 83-60